Polacy poskromili mamuta! Pierwszy medal drużyny w lotach

Piotr Żyła, Stefan Hula, Dawid Kubacki i Kamil Stoch zajęli trzecie miejsce w drużynowym konkursie mistrzostw świata w lotach. To pierwszy medal wywalczony przez Polskę w historii zespołowych zmagań na tej imprezie. Złoto w Oberstdorfie przypadło Norwegom, a srebro Słoweńcom. Kolejne zawody elity w Zakopanem (26-28 stycznia). Transmisje w TVP1, TVP Sport, SPORT.TVP.PL i naszej aplikacji.
Szalona radość Żyły i wzruszenie Huli... "Zasłużyliśmy na to!"
(fot. PAP/Grzegorz Momot)

ZOBACZ, JAK RELACJONOWALIŚMY KONKURS DRUŻYNOWY

Polacy przystępowali do zmagań pełni nadziei. Od czasu przyjścia Stefana Horngachera zmagania drużyn stały się ich mocną bronią. To z Austriakiem w roli trenera wygrali po raz pierwszy zawody Pucharu Świata oraz zdobyli pierwsze złoto mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. W niedzielę przyszła pora na premierowy krążek w zmaganiach lotników.

MŚ w Oberstdorfie, konkurs drużynowy: skok Dawida Kubackiego (II seria) Rywalizacja była bardzo emocjonująca. Jeszcze na półmetku biało-czerwoni zajmowali czwartą pozycję, tracąc do Niemców 0,4 punktu. Rewelacyjnie skakali Słoweńcy, który wywalczyli pierwszy od ośmiu lat medal w drużynie na wielkiej imprezie. Klasą dla siebie byli za to Norwegowie, który zdecydowanie wygrali. To czwarte złoto ich zespołu w tej specjalności w historii.

Kluczowa okazała się solidność. Żaden z Polaków nie zepsuł skoku. Najlepiej prezentował się Stoch – czwarty w zestawieniu indywidualnym. Kubacki odpalił "petardę" w trzeciej grupie. 221,5 metra pozwoliło wyśrubować przewagę nad Niemcami. Gospodarze mogą mieć pretensje do Stephana Leyhe. Jedynie 186,5 metra w drugiej serii było ciosem dla jego zespołu. Nie pomogła świetna dyspozycja Richarda Freitaga, który w niedzielę był indywidualnie najlepszy.

Niedziela będzie długo wspominana przez Hulę, który wywalczył pierwszy medal wielkiej imprezy w wieku 31 lat, 3 miesięcy, 22 dni. To najstarszy zawodnik z "premierą" na podium w XXI wieku! (Dotąd Akira Higashi, 2003 Val di Fiemme, 31 lat, 1 miesiąc i 16 dni).

Teraz skoczkowie przeniosą się do Zakopanego. Tam czekają ich konkursy Pucharu Świata – w sobotę drużynowy, a w niedzielę indywidualny. Transmisja w TVP1, TVP Sport, SPORT.TVP.PL i naszej aplikacji.

MŚ w Oberstdorfie, konkurs drużynowy: skok Kamila Stocha (II seria)
MŚ w Oberstdorfie, konkurs drużynowy: skok Kamila Stocha (I seria)
MŚ w Oberstdorfie, konkurs drużynowy: skok Stefana Huli (I seria)
MŚ w Oberstdorfie, konkurs drużynowy: skok Stefana Huli (II seria)
MŚ w Oberstdorfie, konkurs drużynowy: skok Dawida Kubackiego (I seria)
MŚ w Oberstdorfie, konkurs drużynowy: skok Piotra Żyły (II seria)
MŚ w Oberstdorfie, konkurs drużynowy: skok Piotra Żyły (I seria)