tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Bez wytchnienia. Przedolimpijskie plany skoczków

Za skoczkami dwie z trzech najważniejszych imprez bieżącego sezonu. Z wyników w Turnieju Czterech Skoczni i mistrzostwach świata w lotach możemy być zadowoleni. Jak będzie w Pjongczangu? Do igrzysk olimpijskich pozostały niecałe trzy tygodnie. Czasu na odpoczynek zawodnicy nie będą mieli zbyt wiele.
Piotr Żyła, Stefan Hula, Kamil Stoch, Dawid Kubacki; Apoloniusz Tajner (fot. PAP/Grzegorz Momot)

Polska eskadra na podium. Hula: to są łzy szczęścia

Zakończenie zawodów na skoczni im. Heiniego Klopfera nie oznacza, że Polacy opuszczają Niemcy. Jak powiedział Stefan Horngacher w rozmowie z Filipem Czyszanowskim, pozostaną na miejscu, by spokojnie potrenować na skoczni normalnej w Oberstdorfie. To o tyle ważne, że później nie będzie już okazji do skoków na obiektach o takim profilu przed rywalizacją w Pjongczangu.

– Myślę, że to dobre rozwiązanie, by po lotach udać się na mniejszą skocznię, na której można się przekonać, czy wszystko jest w porządku od strony technicznej – zdradził Austriak.

Horngacher: mała skocznia po lotach, to dobre rozwiązanie Przedolimpijskie pożegnanie z polskimi kibicami

Nie ulega wątpliwości, że igrzyska są najważniejszym punktem sezonu, jednak, jak zwykle, bardzo prestiżowe będą dla Polaków zawody w Zakopanem. Na Wielkiej Krokwi, tak jak i w poprzednich latach, zaplanowany jest jeden konkurs drużynowy i jeden indywidualny. Zapowiadają się o tyle ciekawie, że obiekt został przebudowany – punkt K przesunięto ze 120. na 125 metr.

Kwalifikacje zaplanowano na piątek 26 stycznia. W sobotę zawodnicy rywalizować będą w konkursie drużynowym, a w niedzielę – w indywidualnym. Transmisje w TVP.

(Nie)obowiązkowe Willingen

Po Turnieju Czterech Skoczni prezes Polskiego Związku Narciarskiego Apoloniusz Tajner powiedział w rozmowie z Sebastianem Parfjanowiczem, że sztab szkoleniowy nie planuje opuszczać zawodów Pucharu Świata w Willingen. Na taki manewr zdecydują się zapewne Japończycy, a być może także Norwegowie i Austriacy. Były trener polskiej kadry niczego nie przesądza.

– Założyliśmy, że gdyby działo się coś niepokojącego, to manewr z odpoczynkiem zostanie zastosowany. Decyzje będą podejmowane na bieżąco w stosunku do całej grupy, nie tylko Kamila – powiedział.

Po konkursie drużynowym w Oberstdorfie Horngacher przyznał, że słabsza dyspozycja Stocha była związana z wysiłkiem, jaki włożył w starty indywidualne, w których wywalczył srebrny medal. – Kamil był nieco zmęczony, przez co nie zaprezentował się optymalnie – ocenił.

W Hesji skoczkowie będą rywalizować w kwalifikacjach (piątek 2 lutego) i dwóch weekendowych konkursach indywidualnych (3 i 4 lutego). Zawody pokaże TVP1.

Ciągle się stresowaliśmy... Przez Warszawę do Korei

Po rywalizacji na Muehlenkopfschanze zawodnicy powołani do olimpijskiej kadry powrócą do kraju, by rano w poniedziałek 5 lutego złożyć w Warszawie ślubowanie. Odlot do Azji zaplanowano na wieczór tego samego dnia.

Na miejscu nie będzie zbyt wiele czasu na aklimatyzację. Skoczkowie zmagania rozpoczną 8 lutego, jeszcze przed ceremonią otwarcia igrzysk. Czekają ich wtedy oficjalne treningi i kwalifikacje na skoczni normalnej. Konkurs rozegrany zostanie dwa dni później – w sobotę 10 lutego.

Po nim przeniosą się na obiekt duży. W piątek 16 lutego kwalifikacje, a w sobotę – konkurs. Ostatnim akcentem podczas IO będzie dla nich konkurs drużynowy, zaplanowany na poniedziałek 19 lutego.

Dokładną rozpiskę transmisji z Pjongczangu znajdziesz tutaj.

Polacy na podium MŚ! Zobacz dekorację
MŚ w Oberstdorfie, konkurs drużynowy: skok Piotra Żyły (I seria)
MŚ w Oberstdorfie, konkurs drużynowy: skok Stefana Huli (I seria)
MŚ w Oberstdorfie, konkurs drużynowy: skok Dawida Kubackiego (I seria)
MŚ w Oberstdorfie, konkurs drużynowy: skok Kamila Stocha (I seria)
MŚ w Oberstdorfie, konkurs drużynowy: skok Piotra Żyły (II seria)
MŚ w Oberstdorfie, konkurs drużynowy: skok Stefana Huli (II seria)
MŚ w Oberstdorfie, konkurs drużynowy: skok Dawida Kubackiego (II seria)
MŚ w Oberstdorfie, konkurs drużynowy: skok Kamila Stocha (II seria)
Szalona radość Żyły i wzruszenie Huli... "Zasłużyliśmy na to!"