tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Gollob wyleciał do Chin. Celem odzyskanie sprawności

Tomasz Gollob dotrze we wtorek do chińskiej klinki w Nanning. Polak wyleciał w długą podróż w poniedziałkowy poranek z Warszawy. Najbardziej utytułowany żużlowiec w historii naszego kraju ma zostać poddany zabiegom medycyny niekonwencjonalnej.
TOMASZ GOLLOB (FOT. WOJCIECH TARCHALSKI)

Będzie ulica imienia Tomasza Golloba

Eskapada Golloba do Chin to wielkie przedsięwzięcie, które nie byłoby możliwe bez wsparcia Roberta Malinowskiego. Prezydent Grudziądza wykorzystał kontakty z miastem partnerskim i umożliwił mistrzowi świata z 2010 roku wyjazd do jednej z najlepszych klinik. Co ciekawe Nanning weźmie na siebie koszty leczenia żużlowca.

Dużą pomoc 46-latek otrzymał też ze strony Polskiego Związku Motorowego, który utworzył specjalną fundację. Pieniądze spływające na jej konto wystarczyły m.in na pokrycie kosztów podróży oraz wynajęcie tłumacza.

– Dokumentacja jego leczenia została już w grudniu wysłana do Nanning. Lekarze się z nią zapoznali i powiedzieli, że postarają mu się pomóc. Wtedy zaczęliśmy działać, żeby wszystko jak najszybciej załatwić i umożliwić mu wyjazd. Żużlowiec wyleciał o godzinie 13.10 z Warszawy i powinien być na miejscu we wczesnych godzinach porannych czasu polskiego we wtorek – powiedział Zbigniew Fiałkowski, jeden z pomysłodawców leczenia Golloba w Chinach, jego przyjaciel i wiceprzewodniczący Głównej Komisji Sportu Żużlowego.

TOMASZ GOLLOB (FOT. PAP/TYTUS ŻMIJEWSKI) Gollobowi w Chinach będzie towarzyszył wiceprezes Grudziądza, Marek Sikora, tłumacz, opiekunka i ordynator neurochirurgii grudziądzkiego szpitala – Adam Zaborowski. Polak liczy, że niekonwencjonalne zabiegi pozwolą pozbyć się bólów spastycznych, które mocno utrudniają mu codzienne funkcjonowanie.

– Nie jestem lekarzem i nie umiem opisać, w jaki sposób działają chińscy specjaliści. W Grudziądzu był przypadek pani, która miała od trzech lat bardzo mocne bóle kolana. Chińczycy przyjechali, zastosowali akupunkturę i od września nie doskwiera to kolano. Nie wiem jak to robią, ale pomogli – dodał Fiałkowski.

Wychowanek Polonii Bydgoszcz uległ poważnemu wypadkowi w kwietniu ubiegłego roku. Przewrócił się podczas treningu przed motocrossowymi mistrzostwami strefy północnej w Chełmnie. Obrażenia Golloba były poważne – uraz kręgosłupa w odcinku piersiowym, złamanie siódmego kręgu piersiowego, przemieszczenia między szóstym a siódmym kręgiem oraz uszkodzenie rdzenia kręgowego.

Aktualnie trwa walka żużlowca o powrót do pełnej sprawności. Wyjazd do Chin ma być w niej ważnym krokiem...

Nowy etap Tomasza Golloba. "Jestem dobrej myśli"

podobne informacje

Tomasz Gollob wciąż walczy. "Idol, legenda, nauczyciel"

Asy dla Tomasza Golloba: na starcie dziewięciu uczestników cyklu Grand Prix

Urodziny Tomasza Golloba. Walcz i wstań, Mistrzu!

Gollob wraca do Polski. Leczenie w Chinach nieskuteczne