tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

MŚ 2018: w marcu decyzja w sprawie VAR-u

Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB), sprawująca pieczę nad przepisami futbolu, 3 marca podejmie decyzję, czy podczas mistrzostw świata w Rosji powinna zostać wykorzystana technologia umożliwiająca sędziom dostęp do wideo. Później musi ją jeszcze zatwierdzić FIFA.
Sędzia Fahad Al Mirdasi korzystał z systemu VAR podczas Meksyk – Rosja w Pucharze Konfederacji (fot. Getty Images)

Szymon Marciniak: chcę udowodnić, że zasługuję na MŚ

Mecze z udziałem tzw. VAR, czyli dodatkowego sędziego, mającego wgląd do wideo, odbywają się już od kilku lat. Początkowo testowano technologię tylko w spotkaniach towarzyskich, obecnie regularnie korzysta się z niej m.in. w rozgrywkach ekstraklasy Polski, Włoch czy Niemiec.

W turnieju międzynarodowym VAR zadebiutował w ubiegłym roku w Pucharze Konfederacji, który uznawany jest za "próbę generalną" przed mundialem, rozpoczynającym się 14 czerwca. Opinie o tym rozwiązaniu są podzielone – niektórzy uważają, że VAR jest niezbędny w dzisiejszym futbolu, inni – że konsultacje trwają zbyt długo, spowalniają tempo meczu, a do tego nie dają stuprocentowej gwarancji, że nie zostanie podjęta błędna decyzja.

IFAB wyda rekomendację na posiedzeniu w Zurychu. Jeśli będzie ona pozytywna, FIFA zdecyduje, czy nowe rozwiązanie zostanie wdrożone już w najbliższym mundialu. Prezydent światowych władz futbolu Gianni Infantino wielokrotnie podkreślał, że jest zwolennikiem VAR i opowiada się za zastosowaniem technologii wideo najszybciej jak to możliwe.

Według analizy przeprowadzonej przez pracowników uniwersytetu w Leuven (Belgia), dotychczas VAR interweniował w 804 meczach o stawkę, średnio po pięć razy na spotkanie. Jednak nie za każdym razem gra musiała być wstrzymana, najczęściej odbywało się to "w tle".

Tak było w 533 meczach, a tylko w 42 doszło do więcej niż jednej przerwy z uwagi na analizę wideo. Według obliczeń naukowców, jeżeli VAR interweniuje – a może to zrobić tylko w konkretnych sytuacjach, tj. przy wątpliwościach dotyczących bramek, rzutów karnych i czerwonych kartek – zespół sędziowski podejmuje prawidłowe decyzje w 98,9 procent przypadków.

Mistrzostwa świata w Rosji rozpoczną się 14 czerwca, a finał zaplanowano na 15 lipca. Polska zagra w grupie H z Senegalem, Kolumbią i Japonią.

podobne informacje

Lotto Ekstraklasa: Komisja Ligi już nie odpuszcza boiskowym brutalom. "Kary nawet do 10 lat"

Tomasz Listkiewicz: VAR? Na początku byłem sceptyczny

UEFA potwierdza: VAR w Lidze Mistrzów już w tym sezonie!

VAR naznaczył La Ligę. "Poszkodowana" Barcelona