tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Adamek i Wach kandydatami do walki z Tysonem Furym

Tomasz Adamek i Mariusz Wach znaleźli się w gronie potencjalnych rywali wracającego do wielkiego sportu Tysona Fury'ego. Kontrowersyjny Brytyjczyk lada moment odzyska licencję bokserską i planuje powrotną walkę.
Tyson Fury (fot. Getty Images)

Kadra u boku elity w USA. "Treningi jak mistrzostwa świata"

Walka Fury'ego z Kliczką (fot. Getty) Sportowe i życiowe losy Fury'ego są zwariowane. Olbrzym z Wilmslow w listopadzie 2015 roku odprawił niespodziewanie Władimira Kliczkę w Dusseldorfie i zdobył tytuły mistrza świata federacji IBF, IBO, WBA i WBO. Przełamał niesamowitą serię Ukraińca, który był niepokonany przez ponad dekadę, dzieląc i rządząc w najcięższej kategorii wagowej. W chwilę po wejściu na szczyt 29-latek wpadł w poważne tarapaty.

Zmagał się z depresją, uzależnieniem od alkoholu i kokainy, ale te demony mają być już za nim. "Król Cyganów" w pewnym momencie ważył aż 150 kg, lecz wziął się do pracy i miał schudnąć około 20 kilogramów. Media zastanawiają się, kto może przywitać go między linami. Wśród potencjalnych oponentów wymieniani są dwaj Polacy – Tomasz Adamek i Mariusz Wach.

Wach vs Miller (fot. Getty) Polacy kandydatami

Największe szanse na starcie z Furym ma Shannon Briggs. 46-letni Amerykanin dzierżył w przeszłości pas WBO, jednak od ponad roku pozostaje nieaktywny. Poważnie rozpatrywana jest także kandydatura Davida Price'a, brązowego medalisty olimpijskiego z Pekinu. Podobnie jak weteran z Nowego Jorku, nie powinien stanowić wielkiego wyzwania. Do tej pory czterokrotnie przegrywał przez nokaut.

W dalszej kolejności wymienia się Tomasza Adamka. Były czempion kategorii półciężkiej i junior ciężkiej wygrał dwie ostatnie potyczki, ma rozpoznawalne nazwisko i mógłby także zaktywizować polskich kibiców mieszkających na co dzień w Wielkiej Brytanii.

Wspomniany został także 38-letni Mariusz Wach. "Wiking" w listopadzie ubiegłego roku uległ Jarrellowi Millerowi w Stanach Zjednoczonych. W 2012 roku został wypunktowany przez Władimira Kliczkę, a trzy lata później sposób na niego znalazł Aleksander Powietkin.

Joshua w walce z Władimirem Kliczką (fot. Getty) Wielkie wyczekiwanie

Ludzie z otoczenia Fury'ego zapowiadają, iż tempo startów będzie wysokie, a to wszystko po to, by wrócić na szczyt. Murowanym hitem byłaby konfrontacja z panującym czempionem, Anthonym Joshuą. Król nokautu już zapowiedział, że będzie czekał na dobrą passę rodaka, w nadziei, że w przyszłości skrzyżują pięści na Wembley.

"AJ" może mieć wyjątkowo napięty terminarz w 2018 roku. 31 marca na stadionie Principality w Cardiff podejmie Josepha Parkera, posiadacza tytułu WBO. W kolejce ustawia się także bombardier z Alabamy, Deontay Wilder.

Laila Ali myśli o powrocie na ring. Szalony prezent urodzinowy 40-latki

Paryż: walka wieczoru, Tony Yoka – Ali Baghouz