Australian Open: Cilić pokona Federera? Są dwa warunki...

Roger Federer zmierzy się z Marinem Ciliciem w finale wielkoszlemowego Australian Open. Zdecydowanym faworytem jest Szwajcar, który pokonał Chorwata sześć miesięcy temu na Wimbledonie. – Nie traktuję tego jako rewanż. W Londynie nie byłem w stanie zaprezentować się z najlepszej strony, stąd łatwa porażka – stwierdził tenisista z Medziugorie.
Roger Federer (fot. Getty)

Pokonała mononukleozę, teraz czas na rywalki – rozmowa z Urszulą Radwańską

Oczekiwania przed ubiegłorocznym finałem Cilić – Federer były duże. Chorwat prezentował się z dobrej strony w drodze do meczu o tytuł, ale przeciwko Szwajcarowi był bezradny. Walczył nie tylko z rywalem, ale też problemami fizycznymi. Po jednym z gemów poprosił o wizytę fizjoterapeuty. Kamery pokazały, że olbrzym z Medziugorie... płacze.

29-latek dokończył finał Wimbledonu, ale nie mógł być zadowolony ze swojej gry. Przegrał 3:6, 1:6, 4:6, a spotkanie trwało nieco ponad 100 minut.

Nie będzie powtórki z Londynu

Cilić zapowiada, że Australii sytuacja się nie powtórzy, choć w dniu finału termometry mają zatrzymać się na 39 stopniach. – Czuję się dobrze pod względem fizycznym – stwierdził.

Marin Cilić (fot. Getty) Chorwat nie miał trudnej drogi do finału. W ćwierćfinale był bliski odpadnięcia z Rafaelem Nadalem. Po trzech setach przegrywał 1:2, ale był w stanie doprowadzić do piątej partii, w której Hiszpan miał ogromne problemy z biodrem. Lider światowego rankingu był zmuszony zejść z kortu po zaledwie dwóch gemach.

– Serwował bardzo dobrze i był agresywny z linii końcowej – stwierdził po meczu Nadal. Wielu ekspertów zwraca uwagę na odważniejszą grę Cilicia, który plasuje się w czołówce kilku turniejowych statystyk. Jest wiceliderem w trzech klasyfikacjach – asów (107), forhendowych (125) i bekhendowych (42) winnerów.

Wypoczęty Federer

Historia pojedynków Cilicia i Federera jest jednak nieubłagana. Chorwat wygrał tylko raz. Szwajcar zszedł z kortu pokonany w US Open 2014. Wtedy z jedynego wielkoszlemowego tytułu cieszył się tenisista z Medziugiorie, który w finale ograł Keia Nishikoriego.

W Australii nic jednak nie wskazuje na to, żeby miało dojść do powtórki. Mistrz z Bazylei jest w znakomitej dyspozycji. W drodze do finału nie stracił jeszcze seta. Na jego korzyść działa też szybka wygrana z Hyeonem Chungiem, który nie dokończył półfinału z powodu rany na stopie. Koreańczyk poddał mecz po zaledwie 104 minutach.

Roger Federer (fot. Getty) – Przechodziłem przez różne szczeble kariery. Cieszę się, że jestem zdrowy, mogę grać na tym poziomie i po prostu to robię – przyznał przed finałem Federer.

– Wierzę, że dobrze rozpocznę mecz. Chcę zmieniać rytm. Kluczem będzie serwis. Nie mogę zbyt szybko go oddać. Dotychczas grałem na wysokim poziomie – dodał po chwili.

Szwajcar już w niedzielę może dołączyć do Novaka Djokovicia i Roya Emersona. Obaj tenisiści wygrywali Australian Open sześciokrotnie. Federer czynił to pięć razy.

Eksperci o finale

Boris Becker (sześciokrotny zwycięzca turniejów wielkoszlemowych)
Cilić ma narzędzia, żeby pokonać Federera. Potężne uderzenia z linii końcowej i serwis mogą sprawić, że odbierze "pas mistrzowski" Szwajcarowi. Jest jednak jedno główne pytanie – jak Chorwat zniesie to spotkanie pod względem mentalnym? Przeciwko Nadalowi widzieliśmy najlepszą wersję Cilicia...

Goran Ivanisević (mistrz Wimbledonu, były trener Cilicia)
To będzie inny mecz niż na Wimbledonie. Ta nawierzchnia pasuje zdecydowanie lepiej Marinowi. Musi naciskać Rogera od początku meczu i wygrywać własne gemy serwisowe. Jeśli te dwa warunki nie zostaną spełnione, to Cilić nie ma żadnych szans. Chorwat będzie miał przeciwko sobie nie tylko rywala, ale też 15 tysięcy kibiców. Federer tylko będzie czekał na jego potknięcie. Jeśli miałbym stawiać, to Roger wygra w pięciu setach.