tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Hiszpańscy trenerzy rządzą światową piłką ręczną

Piłkarze ręczni reprezentacji Hiszpanii po raz pierwszy w historii zostali w niedzielę mistrzami Europy. To jednak nie jedyny sukces hiszpańskiej myśli szkoleniowej w ostatnich miesiącach. Od czerwca 2015 roku zespoły prowadzone przez trenerów z Półwyspu Iberyjskiego wygrywały mistrzostwa Europy, Azji, Afryki, Panameryki, klubowe mistrzostwa świata oraz Ligę Mistrzów.
Od lewej: Jordi Ribera, Valero Rivera, Raul Gonzalez, Tałant Dujszebajew (Fot. Getty)

Hiszpanie mistrzami Europy. Czterech z nich zna... język polski

Te sukcesy to nie przypadek. W ostatnich latach hiszpańscy szkoleniowcy stali się najbardziej pożądaną trenerską nacją, w cień spychając Islandczyków i Szwedów, którzy na pęczki produkowali doskonałych taktyków.

Tałant Dujszebajew (fot. Getty) Po opiekunów z Hiszpanii zaczęły sięgać kluby oraz reprezentacje, także w Polsce. Od 2014 roku trenerem PGE VIVE Kielce jest Tałant Dujszebajew, który przez rok pracował też z naszą drużyną narodową. To właśnie pod jego wodzą kielecki klub wygrał w 2016 roku rozgrywki Ligi Mistrzów.

Rok przed VIVE najlepszą klubową drużyną Europy była FC Barcelona z Xavierem Pascualem na ławce. W 2017 roku triumf w zmaganiach święcił natomiast Vardar Skopje, prowadzony przez Raula Gonzaleza, byłego asystenta Dujszebajewa z czasów jego pracy w Ciudad Real i Atletico Madryt.

Ribera, który w niedzielę poprowadził Los Hispanos do pierwszego w historii złota mistrzostw Europy, smak kontynentalnego mistrzostwa już znał. 54-latek, zanim w połowie 2016 roku został selekcjonerem Hiszpanów, wywalczył z reprezentacją Brazylii złoto mistrzostw i igrzysk Panameryki.

Reprezentacja Hiszpanii i Jordi Ribera (fot. Getty)

Podczas gdy Ribera święcił sukcesy z Brazylią, zmagania w Azji w pełni zdominowała reprezentacja Kataru dowodzona przez jego rodaka, Valero Riverę. Pod jego wodzą Katarczycy wywalczyli złoto już w 2016 roku, a w minioną niedzielę je obronili, zapewniając sobie w ten sposób występ na przyszłorocznych mistrzostwach świata w Niemczech i w Danii.

Na tym turnieju zagra też reprezentacja Tunezji, która również w niedzielę została mistrzem Afryki. Ją do sukcesu poprowadził Toni Gerona, najmłodszy z grona hiszpańskich trenerów-mistrzów.

Do niego zaliczyć można też Manolo Cadenasa, czyli poprzednika Ribery na stanowisku trenera reprezentacji Hiszpanii i w latach 2013-2016 trenera Orlen Wisły Płock. Za jego kadencji Los Hispanos zdobyli brąz (2014) i srebro (2016) mistrzostw Europy. Teraz Cadenas pracuje z reprezentacją Argentyny, która obok Brazylii będzie faworytem czerwcowych mistrzostw Panameryki.

Sukcesy hiszpańskich szkoleniowców od czerwca 2015 roku:

Liga Mistrzów 2014/15: Xavier Pascual (FC Barcelona)
Igrzyska Panameryki 2015: Jordi Ribera (reprezentacja Brazylii, złoto)
Liga Mistrzów 2015/16: Tałant Dujszebajew (PGE VIVE Kielce)
Mistrzostwa Azji 2016: Valero Rivera (reprezentacja Kataru, złoto)
Mistrzostwa Europy 2016: Manolo Cadenas (reprezentacja Hiszpanii, srebro)
Mistrzostwa Panameryki 2016: Jordi Ribera (reprezentacja Brazylii, złoto)
Liga Mistrzów 2016/17: Raul Gonzalez (Vardar Skopje)
Liga Mistrzyń: Ambros Martin (Gyori Audi ETO KC)
Klubowe mistrzostwa świata 2017: Xavi Pascual (FC Barcelona Lassa)
Mistrzostwa Azji 2018: Valero Rivera (reprezentacja Kataru, złoto)
Mistrzostwa Afryki 2018: Toni Gerona (reprezentacja Tunezji, złoto)
Mistrzostwa Europy 2018: Jordi Ribera (reprezentacja Hiszpanii, złoto)

Niecodzienna asysta Abalo w meczu o brąz ME
Akcja finału! Tak Hiszpanie sięgnęli po złoto
Nikola Karabatić zaczarował Duńczyków
Duńska specjalność, czyli bramka w ostatniej sekundzie
Świetny Appelgren, jeszcze lepszy Guardiola
Finał ME: tak potrafi tylko Alex Dujszebajew!
TOP 10: najładniejsze bramki mistrzostw Europy