tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Roger Federer "Geniusz przy pracy" – recenzja

W czasach, gdy sklepowe półki wręcz uginają się od biografii różnych sportowców niełatwo jest znaleźć pozycję, która usatysfakcjonuje dobrze zorientowanego kibica. Książka „Roger Federer: geniusz przy pracy” powinna jednak zainteresować nawet tych, którzy karierę Szwajcara śledzą od wielu lat.
(fot. informacja prasowa)

Co jest najgorsze w sportowych biografiach? Sztampa. Opisywanie zawodnika od czasów dziecięcych aż po dni wielkich triumfów najczęściej potrafi znudzić już po kilku stronach.

Na szczęście autorzy „Roger Federer: geniusz przy pracy:” postanowili nie iść tą drogą. Książka zawiera nie tylko mnóstwo różnych wypowiedzi osób ze środowiska tenisowego, ale także jest bogato ilustrowana różnymi statystykami, m.in. procentem zwycięstw w tie-breakach, liczbą przebiegniętych kilometrów w turniejach Wielkiego Szlema itd. Co ciekawe, wszystko w odniesieniu do innych utytułowanych tenisistów.

Oprócz opinii na temat Szwajcara – choćby ze strony Johna McEnroe czy Jima Couriera – możemy w książce zobaczyć mnóstwo zdjęć, które obrazują karierę Federera od jego początków w cyklu ATP Tour aż po wszystkie najważniejsze zwycięstwa.

Czego najbardziej szukam w sportowych biografiach? "Smaczków", wejścia za kulisy. Na szczęście autor w tym temacie nie zawiódł. Czego Federer nie wiedział przed swoim pierwszym finałem Wimbledonu, ilu prototypów nowej, większej rakiety potrzebował zwycięzca dwudziestu wielkoszlemowych turniejów? Z przyjemnością odsyłam do książki.

Bardzo ciekawe ujęte są też relacje między Federerem a pozostałymi czołowymi zawodnikami. Co tak naprawdę Szwajcar sądzi o Rafaelu Nadalu, kiedy i dlaczego popadł w konflikt z wujkiem Tonim? Czytając tę książkę często przypominałem sobie też o faktach, które w natłoku codziennych informacji zdążyły mi przez lata umknąć.

Uprzedzić za to muszę tych, którzy szukają sensacji. Szwajcar przez całą karierę był uosobieniem elegancji i klasy, dlatego też nie możecie spodziewać się historii, w których główną rolę będzie odgrywał choćby alkohol. Dobrze za to poznacie rodzinę Federera. Biorąc pod uwagę, jak wielki wpływ na jego karierę miała żona Mirka naprawdę warto!

Roger Federer "Geniusz przy pracy" to po prostu kompendium wiedzy o szwajcarskim mistrzu. Esteci powinni być w pełni usatysfakcjonowani mnogością fotografii, wykresów i grafik. Minusy? Głównie taki, że po zakończeniu tej książki nadal trudno będzie się z Federerem umówić na kawę.