tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Transfery: kto najwięcej przepłacił, a kto zrobił najlepszy interes?

Piłkarskie centrum analityczne CIES oceniło największe zimowe transfery pod kątem stosunku ceny do wartości piłkarzy. Z 10 najdroższych zakupów styczniowego okna tylko dwaj zawodnicy kosztowali mniej niż są warci.
Pierre-Emerick Aubameyang (Ś) (fot. Getty)

Prezes Borussii ostrzega: buntownicy na trybuny!

Oczywiście wartość piłkarza jest w tym przypadku umowna – analitycy CIES oceniają ją na podstawie wielu zmiennych: wieku, długości kontraktu, itd. Bezdyskusyjna jest za to cena. Najdroższym piłkarzem zimowego okienka był Philippe Coutinho. Barcelona zapłaciła za niego 160 milionów euro – zdaniem Szwajcarów 13 milionów więcej niż jest wart.

Przepłacono również, i to wyraźnie za Virgila van Dijka, który kosztował Liverpool 84 mln euro (najdroższy obrońca w historii), a wart jest 63 mln. Najbardziej przepłaconym z 10 najwyższych transferów był jednak Diego Costa – 29-letni napastnik, który wrócił do Atletico po prawie czterech latach za 66 mln euro – 26 mln powyżej jego wartości.

Na drugim biegunie są kluby z północnego Londynu, które "wygrały" na swoich transferach. Pierre-Emerick Aubameyang kosztował Arsenal 64 mln euro, a według Szwajcarów jest wart 19 mln więcej. Z kolei Lucas Moura – wart 45 mln – trafił do Tottenhamu za 32 mln.

(fot. football-observatory.com)

podobne informacje

Afrykańska Konfederacja Piłkarska przedstawiła jedenastkę roku

Kupić tanio, drogo sprzedać. Wielkie zarobki Borussii Dortmund

Aubameyang i Lacazette komentują derby z Tottenhamem. I świetnie się przy tym bawią [wideo]

Znakomite nazwiska wśród kandydatów na piłkarza roku w Afryce