tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Wiosna czasem weryfikacji. Ekstraklasa wraca na boiska

Po niespełna dwóch miesiącach przerwy i przygotowań wracają na boiska piłkarze klubów Ekstraklasy. Runda wiosenna udzieli kibicom odpowiedzi na wiele nurtujących pytań.
ŁUKASZ BROŹ (L) I FLAVIO PAIXAO (P) (FOT. PAP/BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI)

Eduardo: znamy się. Mieszkałem u Lewandowskiego

Chorwacka rewolucja w Legii

Na Łazienkowskiej doszło jeszcze jesienią do poważnych zmian. Działacze wymienili sztab szkoleniowy i misję budowy nowego zespołu powierzyli niedoświadczonemu Romeo Jozakowi. 45-latek nie pracował w zawodzie trenera, ale pierwsze miesiące może zaliczyć do udanych. W 16 meczach Legia zdobywała średnio 2,13 punktu.

Zimą kierownictwo klubu spełniło wszystkie zachcianki chorwackiego szkoleniowca i do zespołu mistrza Polski trafiło aż pięciu nowych. Z Montpellier przyszedł stoper William Remy, z FC Metz defensywny pomocnik Chris Philipps, a ligę chorwacką na rzecz Ekstraklasy opuścili obrońca Marko Vesović i rozgrywający Domagoj Antolić.

(fot. PAP)

Gwiazdą jest jednak Eduardo, czyli piłkarz, który w CV ma takie marki jak Arsenal, Szachtar Donieck i Flamengo. Oczekiwania wobec wiekowego napastnika są spore i choć w trakcie zimowego obozu przygotowawczego doznał lekkiego urazu, to Jozak będzie chciał stawiać na niego od początku.

Z punktu widzenia klubowych działaczy budowa drużyny niemal całkowicie na modłę nowego szkoleniowca jest ryzykowna. Jeśli bowiem ten pomysł nie wypali, to w klubie pozostaną sowicie opłacani piłkarze. Na Łazienkowskiej liczą jednak, że wiosną uda się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu, czyli zdobyć mistrzostwo kraju i zbudować zespół, który latem wywalczy awans do Ligi Mistrzów.

Czy rewelacja jesieni utrzyma formę?

Górnik Zabrze zaszokował w ostatnich miesiącach piłkarską Polskę. Prowadzony przez Marcina Brosza beniaminek spisywał się wspaniale i wiosnę rozpocznie jako trzeci zespół ligi ze stratą tylko dwóch punktów do lidera z Warszawy. Młodzi, utalentowani piłkarze, charyzmatyczny trener, rewelacyjny Igor Angulo i genialnie asystujący Rafał Kurzawa – to wszystko stworzyło mieszankę wybuchową, która zapewniła znakomite rezultaty jesienią.

Igor Angulo (fot. PAP/Marek Zimny)

Trudno jednak powiedzieć, czy zabrzanie zdołają utrzymać tę formę i do końca będą się liczyli w walce o mistrzostwo Polski. Optymizmem może jednak kibiców napawać to, że zespół się nie osłabił, co wręcz wzmocnił. Nowym piłkarzem został wypożyczony z Udinese Calcio Paweł Bochniewicz, a wszyscy kluczowi zdecydowali się nie zmieniać barw klubowych.

Ostatnia szansa Bjelicy

Nenad Bjelica pracuje w Poznaniu od blisko dwóch lat, a Lech permanentnie zmaga się z nieustabilizowaną formą. Kolejorz przeplata dobre mecze słabymi, a działacze wymagają od chorwackiego trenera, by w końcu sięgnął po mistrzostwo kraju. Niewykluczone więc, że wiosną piłkarze z Wielkopolski zagrają nie tylko o zwycięstwo w lidze, ale i o przyszłość 46-letniego szkoleniowca w Poznaniu.

Lech zrobił mądre ruchy na rynku transferowym. Pozbył się piłkarzy nieefektywnych, a sprowadził zawodników, którzy dadzą o wiele szersze pole manewru w ofensywie. Bo to właśnie nieskuteczny atak jest winny, że jesienią nie udało się zdobyć kilku punktów więcej.

MARIUSZ LEWANDOWSKI (FOT. PAP/JAN KARWOWSKI)

Jak w roli trenera poradzi sobie Mariusz Lewandowski?

Zwolnienie Piotra Stokowca z funkcji trenera Zagłębia Lubin zaskoczyło obserwatorów, a postawienie na stawiającego pierwsze kroki w zawodzie Lewandowskiego jeszcze bardziej. 66-krotny reprezentant Polski spędził ostatnie lata na piłkarskiej emeryturze, ale intensywnie przygotowywał się do bycia szkoleniowcem pierwszego zespołu.

Debiut i pierwszą porażkę ma już za sobą. Jak na razie bilans jest przyzwoity, bo z pięciu pierwszych spotkań w roli trenera wygrał dwa, a dwa zremisował. Uległ tylko w Pucharze Polski w starciu z Koroną Kielce.

Wraca Ekstraklasa. Lech "harmonuje", Angulo dalej strzela

podobne informacje

Alarm na Łazienkowskiej. Koniec burzliwej przygody Jozaka

Kryzys Legii? Wygląda na to, że już za stołecznymi