tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Mistrzostwa świata par na żużlu we Wrocławiu

Przez dwa dni – 8 i 9 czerwca 2018 roku – Wrocław będzie stolicą światowego Speedway’a. Na domowym obiekcie Betard Sparty Wrocław odbędzie się rywalizacja najlepszych na świecie narodowych par żużlowych.
Bartosz Zmarzlik (fot. Getty)

Ambitne plany Pawlickiego. "Chcę wrócić do Grand Prix"

Informacja została oficjalnie potwierdzona przez Urząd Miasta Wrocławia oraz BSI Speedway – posiadacza praw do organizacji mistrzostw świata na żużlu.

- Przystępując do renowacji Stadionu Olimpijskiego podkreślaliśmy, że naszą ambicją jest organizacja największych imprez międzynarodowych – powiedział Jacek Sutryk, Dyrektor Departamentu Spraw Społecznych w Urzędzie Miasta Wrocławia. – Puchar Narodów będzie najważniejszą imprezą żużlową w 2018 roku, a dla kibiców, którzy przyjadą do Wrocławia – szansą obejrzenia w akcji najlepszych żużlowców na świecie.

Kai Huckenbeck (fot. Getty) Monster Energy FIM Speedway of Nations to nowa formuła, która zastąpi Drużynowy Puchar Świata, rozgrywany od 2001 roku. Zawody będą przypominać dawne rozgrywki w ramach mistrzostw świata par, gdzie w poszczególnych wyścigach startowało po dwóch przedstawicieli drużyn narodowych. W Pucharze Świata Polacy panowali niemal niepodzielnie – w ostatnich trzynastu latach triumfowali aż ośmiokrotnie. Teraz rywalizacja ma być bardziej zacięta, co tylko zwiększy atrakcyjność zawodów dla publiczności.

– W tej samej formule, co Puchar Narodów na żużlu, rozegrano we Wrocławiu zawody w ramach The World Games 2017 – przypomina Sutryk. – Magia Nowego Olimpijskiego udzieliła się nie tylko kilkunastu tysiącom kibiców, ale też władzom światowego żużla, które postanowiły rozegrać pierwszą edycję zawodów w takiej formule właśnie we Wrocławiu.

– Mamy we Wrocławiu ogromne tradycje, jeśli chodzi o organizację dużych międzynarodowych imprez. Mamy też doświadczenie, które pozwoli nam na profesjonalne i atrakcyjne dla kibiców przygotowanie tego wielkiego święta speedway’a w międzynarodowym wydaniu – stwierdził prezes WTS Sparty Wrocław, Andrzej Rusko. – Zawody w ramach The World Games pokazały, że rywalizacja par może być niezwykle widowiskowa. Emocje na Nowym Olimpijskim trwały do ostatniego biegu. Bilety na tamte zawody rozeszły się w ekspresowym tempie. Ci, którzy mieli okazję zasiąść na trybunach, na koniec wysłuchali Mazurka Dąbrowskiego, bo najlepsi w rywalizacji okazali się gospodarze. Liczę, że w tym roku Polacy ponownie dadzą naszym kibicom sporo powodów do świętowania – dodał Rusko.

Kenneth Bjerre (L), Max Fricke (P) (fot. Getty) W rywalizacji najlepszych par weźmie udział piętnaście reprezentacji narodowych, które zmierzą się w dwóch półfinałach, a następnie w dwudniowym finale we Wrocławiu. Polacy jako gospodarze mają zagwarantowany start w zawodach finałowych. Warto dodać, że o zwycięstwie zadecyduje dopiero ostatni wyścig.

– Cieszymy się, że udział w zawodach weźmie aż piętnaście krajów, ponieważ stwarza to możliwość zaangażowania większej liczby zawodników i kibiców – powiedział Torben Olsen, Dyrektor Zarządzający BSI Speedway. – Jako że o mistrzostwie zadecyduje dopiero ostatni wyścig, możemy zagwarantować porywający finał i z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie.

Finały Monster Energy FIM Speedway of Nations potrwają dwa dni – zawody odbędą się w piątek, 8 czerwca oraz w sobotę, 9 czerwca 2018 r.