El. ME koszykarek: pierwsze zwycięstwo Polek

Reprezentacja Polski koszykarek pokonała w Tallinnie Estonię 87:68 (23:17, 26:18, 23:16, 15:17) w meczu trzeciej kolejki grupy B eliminacji mistrzostw Europy, które w 2019 roku odbędą się na Łotwie i w Serbii. To pierwsze zwycięstwo biało-czerwonych.

El. ME koszykarek: listopadowe mecze kadry w Bydgoszczy

Polki miały przewagę od pierwszych minut dzięki lepiej zorganizowanej obronie. Prowadziły 6:3, 8:5. Na moment rywalki uzyskały minimalną przewagę 9:8 i 13:12 po rzucie zza linii 6,75 metra liderki Merike Anderson w 7. minucie. Biało-czerwone odpowiedziały momentalnie i pod koniec pierwszej kwarty wygrywały już 23:14.

W drugiej części osiągnęły jeszcze wyraźniejszą przewagę – w 14. minucie 37:21 po punktach Małgorzaty Misiek, a 180 sekund później 44:26 po rzucie zza linii 6,75 metra rozgrywającej Weroniki Gajdy.

W drugiej połowie utrzymywały bezpieczne prowadzenie, które oscylowało wokół 20 punktów. Po trzypunktowej akcji podkoszowej Agnieszki Kaczmarczyk (rzut plus wolny za faul) biało-czerwone uzyskały najwyższą przewagę w spotkaniu – prowadzenie różnicą 23 punktów (67:44).

Estonki walczyły z Polkami jak równy z równym pod tablicami – były lepsze w tym elemencie – ale z defensywą podopiecznych trenera Arkadiusza Rusina nie mogły sobie poradzić. Miały 35 procent skuteczności za dwa punkty i 36 procent za trzy punkty. Przewaga Polek w tych dwóch elementach była ogromna.

Jedyne co może martwić przed kolejnymi spotkaniami biało-czerwonych w eliminacjach to duża liczba strat – miały ich w sobotę aż 20 – tyle samo co rywalki, które nie wygrały do tej pory żadnego meczu w grupie B. W niedzielę polska drużyna uda się samolotem na Białoruś, z którą zagra w środę.

Koszykówka, el. ME 2019 kobiet: Polska – Białoruś (mecz)
Koszykówka, el. ME 2019 kobiet: Turcja – Polska (mecz)