Futsalowe ME: pierwszy tytuł dla Portugalii

Portugalia pokonała po dogrywce broniącą tytułu Hiszpanię 3:2 (2:2, 1:1) w sobotnim finale futsalowych mistrzostw Europy rozgrywanych w Lublanie i sięgnęła po raz pierwszy w historii po złoty medal.
Reprezentacja Portugalii (fot. PAP/EPA)

Pięć minut przed końcem regulaminowego czasu gry Hiszpanie nie wykorzystali przedłużonego rzutu karnego - Miguelin trafił w poprzeczkę. Potem Portugalczycy, przegrywający 1:2, wycofali bramkarza i 102 sekundy przed ostatnią syreną wyrównał Bruno Coelho, doprowadzając do dogrywki.

W tym dodatkowym czasie z powodu kontuzji musiał opuścić boisko kapitan i gwiazdor zespołu portugalskiego Ricardinho, później jego kolegę w bramce uratował słupek. A 55 sekund przed zakończeniem dogrywki Bruno Coelho z przedłużonego karnego dał swojej drużynie prowadzenie. Z "lotnym" bramkarzem zagrali jeszcze Hiszpanie, nie wykorzystali świetnej sytuacji i nie zdołali wywalczyć swojego ósmego tytułu mistrza Europy.

Po finale kulejący Ricardinho odebrał statuetkę dla najlepszego zawodnika turnieju finałowego. W meczu o brąz Rosja wygrała z Kazachstanem 1:0 (0:0).

W turnieju wystartowało 12 zespołów podzielonych na cztery grupy. Polacy na tej fazie zakończyli rywalizację po remisie z wicemistrzem świata Rosją 1:1 i porażce z brązowym medalistą poprzednich ME Kazachstanem 1:5.

Biało-czerwoni grali w finałach ME po raz drugi. Powadził ich trener Błażej Korczyński, który wystąpił w tej imprezie 17 lat temu w Moskwie. Wówczas drużyna trenera Romana Sowińskiego przegrała z Chorwacją 1:2, Hiszpanią 2:8 i Ukrainą 3:8. W turnieju występowało wtedy osiem zespołów.

Do eliminacji zgłosiła się rekordowa liczba zespołów - 48, w tym debiutanci - Niemcy i Kosowo. ME w futsalu odbyły się po raz 11. Wcześniej zwyciężali Hiszpanie (1996, 2001, 2005, 2007, 2010, 2012, 2016), Włosi (2003, 2014) i Rosjanie (1999).