tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Kubica: wolałbym być pierwszym kierowcą, ale...

W czwartek zaprezentowano oficjalnie bolid Williamsa na nadchodzący sezon. W Londynie pojawił się Robert Kubica, który będzie pełnił rolę kierowcy rezerwowego. – Dla mnie ważna jest szansa jazdy. Obecne przepisy sprawiają, że możliwości są bardzo ograniczone – powiedział. Rozmowa z Polakiem w "Sporcie" po "Wiadomościach" o godz. 20:15 w TVP1.
Robert Kubcica (fot. williamsf1.com)

Williams z nowym bolidem. Kubica pojedzie w treningach

Podczas prezentacji bolidu Williamsa poznaliśmy liczbę treningów, w których wystąpi Kubica. Polaka kibice będą mogli zobaczyć w Barcelonie (GP Hiszpanii), Spielbergu (GP Austrii) oraz Abu Zabi. Wcześniej mówiło się, że krakowianin może zasiać w bolidzie brytyjskiego zespołu nawet siedem razy.

– Najważniejsza jest szansa jazdy. Przepisy są takie, że nie ma jej zbyt dużo. Symulator odgrywa dużą rolę, a ja stanowię połączenie tego narzędzia z realnym światem – stwierdził.

Paddy Lowe, Claire Williams, Lance Stroll, Siergiej Sirotkin, Robert Kubica (fot. Getty) Rolę etatowych kierowców Williamsa będą pełnić Lance Stroll i Siergiej Sirotkin. Zadaniem krakowianina będzie dzielenie się doświadczeniem oraz wspieranie Rosjanina i Kanadyjczyka, którzy mają zdecydowanie mniej okrążeń za kierownicą bolidu F1 niż Polak.

– Będę starał się ich wspierać, ale nie będę ich uczył. Chyba, że oni stwierdzą, że mogę w czymś pomóc. Najważniejszy jest zespół, w przeciwnym wypadku by mnie tu nie było. Płyniemy tą samą łodzią i w tym samym kierunku – przyznał.

– Zegar tyka, mam już 33 lata. Ubiegłej zimy było wiele rozmów i pomysłów. Oceniano mnie, ale tylko ja wiem, jakie są moje ograniczenia. Muszę mieć pewność, że jestem w stanie pomóc Williamsowi osiągać cele i rezultatu. Wolałbym być pierwszym kierowcą, ale trzeba spojrzeć, gdzie byłem 12 miesięcy temu. Wtedy nikt nie sądził, że mogę jeździć bolidem F1 – dodał po chwili.

Kubica powrócił do F1 po siedmiu latach. Krakowianin był brany pod uwagę w kontekście obsady kierowców na sezon 2018. Wybór ostatecznie padł na Sirotkina. Polak będzie trzecim, rezerwowym członkiem teamu.

Historia zatoczy koło? Kubica wraca do F1

podobne informacje

Rywale odjeżdżają Williamsowi. Kryzys trwa

Robert Kubica w Grand Prix Węgier będzie testować bolid z Rowlandem

Pochwały dla Kubicy. "Ma dużą wartość dla zespołu"

Pracowity dzień Kubicy. Ponad sto okrążeń Polaka