tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Kubica: wolałbym być pierwszym kierowcą, ale...

W czwartek zaprezentowano oficjalnie bolid Williamsa na nadchodzący sezon. W Londynie pojawił się Robert Kubica, który będzie pełnił rolę kierowcy rezerwowego. – Dla mnie ważna jest szansa jazdy. Obecne przepisy sprawiają, że możliwości są bardzo ograniczone – powiedział. Rozmowa z Polakiem w "Sporcie" po "Wiadomościach" o godz. 20:15 w TVP1.
Robert Kubcica (fot. williamsf1.com)

Williams z nowym bolidem. Kubica pojedzie w treningach

Podczas prezentacji bolidu Williamsa poznaliśmy liczbę treningów, w których wystąpi Kubica. Polaka kibice będą mogli zobaczyć w Barcelonie (GP Hiszpanii), Spielbergu (GP Austrii) oraz Abu Zabi. Wcześniej mówiło się, że krakowianin może zasiać w bolidzie brytyjskiego zespołu nawet siedem razy.

– Najważniejsza jest szansa jazdy. Przepisy są takie, że nie ma jej zbyt dużo. Symulator odgrywa dużą rolę, a ja stanowię połączenie tego narzędzia z realnym światem – stwierdził.

Paddy Lowe, Claire Williams, Lance Stroll, Siergiej Sirotkin, Robert Kubica (fot. Getty) Rolę etatowych kierowców Williamsa będą pełnić Lance Stroll i Siergiej Sirotkin. Zadaniem krakowianina będzie dzielenie się doświadczeniem oraz wspieranie Rosjanina i Kanadyjczyka, którzy mają zdecydowanie mniej okrążeń za kierownicą bolidu F1 niż Polak.

– Będę starał się ich wspierać, ale nie będę ich uczył. Chyba, że oni stwierdzą, że mogę w czymś pomóc. Najważniejszy jest zespół, w przeciwnym wypadku by mnie tu nie było. Płyniemy tą samą łodzią i w tym samym kierunku – przyznał.

– Zegar tyka, mam już 33 lata. Ubiegłej zimy było wiele rozmów i pomysłów. Oceniano mnie, ale tylko ja wiem, jakie są moje ograniczenia. Muszę mieć pewność, że jestem w stanie pomóc Williamsowi osiągać cele i rezultatu. Wolałbym być pierwszym kierowcą, ale trzeba spojrzeć, gdzie byłem 12 miesięcy temu. Wtedy nikt nie sądził, że mogę jeździć bolidem F1 – dodał po chwili.

Kubica powrócił do F1 po siedmiu latach. Krakowianin był brany pod uwagę w kontekście obsady kierowców na sezon 2018. Wybór ostatecznie padł na Sirotkina. Polak będzie trzecim, rezerwowym członkiem teamu.

Historia zatoczy koło? Kubica wraca do F1

podobne informacje

Formuła 1: kalendarz i obsada zespołów na sezon 2019

Robert Kubica w F1. Williams zaprezentował nowe barwy bolidu [WIDEO]

F1: Williams pokaże barwy nowego bolidu. Robert Kubica gościem prezentacji

Formuła 1. FIA przedstawiła ostateczną listę startową na sezon 2019