16 Enrique Esqueda 56'
  Joan Carrillo
  Leszek Ojrzyński

Wisła Kraków – Arka 3:2. Biała Gwiazda opuściła grupę spadkową

Wisła Kraków dzięki zwycięstwu nad Arką Gdynia 3:2 (1:1) przystąpi do kolejnego ligowego spotkania z poziomu grupy mistrzowskiej. Trzy punkty w meczu 23. kolejki Lotto Ekstraklasy krakowianom zapewnił obrońca – Zoran Arsenić.
Maciej Sadlok (L) i Patryk Kun (C), fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Jagiellonia – Cracovia 1:0. Niewiele emocji w Bialymstoku

Wisła zaczęła spokojnie, uzyskała lekką przewagę i wydawało się, że kontroluje mecz, a tymczasem pierwszy groźniejszy atak Arki dał jej prowadzenia. Najpierw Maciej Sadlok dał się łatwo minąć Damianowi Zbozienowi, potem nikt nie pilnował Adama Marciniaka, który zagrał w pole karne, a tam – przy biernej postawie stoperów gospodarzy – Patryk Kun skierował piłkę do siatki.

Carlitos (L) i Michał Nalepa (P), fot. PAP/Stanisław Rozpędzik Po stracie bramki wiślacy stracili pewność siebie, grali zbyt wolno i schematycznie, aby wyprowadzić w pole defensywę gości. W 19. minucie na stadionie przez chwilę fetowano wyrównującego gola. Po dobrym przechwycie Pola Lloncha i strzale Jesua Imaza, Carlitos dobił do bramki, wypuszczoną przez Pavelsa Steinborsa, piłkę. Szymon Marciniak skonsultował się z arbitrem obsługującym system VAR i nie zaliczył tego trafienia, gdyż Hiszpan znajdował się na spalonym.

Chwilę później goście mogli podwyższyć prowadzenie po ładnym strzale z woleja Michała Marcjanika. Michał Buchalik popisał się jednak dobrą interwencją. Końcówka pierwszej połowy to już wyraźna przewaga Wisły. W 39. minucie Carlitos egzekwując rzut wolny z 17 metrów trafił w słupek. Tuż przed przerwą Imaz zdecydował się na strzał z dystansu. Piłka leciała w środek bramki, ale dostała takiej rotacji, że zdezorientowany Steinbors nie zdołał jej zatrzymać.

Marcin Wasilewski (P) i Grzegorz Piesio (L), fot. PAP/Stanisław Rozpędzik Bramkarz Arki nie miał dobrego dnia. Siedem minut po przerwie nie zdołał złapać piłki po niezbyt mocnym strzale z rzutu wolnego Carlitosa. Dopadł do niej Marcin Wasilewski, zgrał jeszcze do Arsenica i ten nie miał już żadnych problemów ze strzeleniem gola.

Gospodarze niespodziewanie oddali inicjatywę gdynianom, którzy dość szybko odrobili stratę. W efekcie nieudanej pułapki ofsajdowej sam przed Buchalikiem znalazł się Marcjanik i nie zmarnował okazji. Asystę przy tym trafieniu zaliczył Frederik Helstrup.

Potem gdynianie wycofali się i zaczęli bronić wyniku. Wisła jednak miała problemy w wypracowaniem dobrych okazji. W 83. minucie udało się jednak zdobyć zwycięską bramkę i ponownie po rozegraniu rzutu wolnego. Piłkę w pole karne wrzucił Carlitos, a tam znowu najwięcej sprytu wykazał Arsenic.

To nie był jednak koniec emocji. W ostatniej z trzech doliczonych minut Arka była bardzo bliska uratowania remisu. Z rzutu wolnego świetne dośrodkowanie wprost na głowę Marcjanika posłał Siergiej Kriwiec. Buchalik popisał się jednak znakomitą interwencją i dzięki temu Joan Carrillo mógł świętować swoje premierowe zwycięstwo w roli trenera Wisły.

Na meczu obecny był Petar Brlek. Chorwacki pomocnik zagrał w tym sezonie w pięciu pierwszych meczach Wisły, a potem został sprzedany do Genoa CFC. Tam jednak ma problemy z regularną grą i szefowie krakowskiego klubu prowadzą negocjacje w sprawie jego wypożyczenia.

Paweł Brożek: będę szczególnie wspominał te derby
Radosław Sobolewski: cztery bramki to nagroda za ciężką pracę
Miga: TS Wisła nikomu już władzy nie odda