tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Therese Johaug wróci do biegów jeszcze w tym sezonie!

Norweska biegaczka narciarska Therese Johaug, której 18-miesięczna dyskwalifikacja za stosowanie niedozwolonego sterydu clostebol zakończy się 17 kwietnia, już w cztery dni później wystartuje w prestiżowym biegu kończącym sezon narciarski w Norwegii.
Therese Johaug (fot. Getty)

Skarverennet jest biegiem rozgrywanym od 1974 roku. 37-kilometrowa trasa wiedzie z miejscowości Finse położonej 1222 metry nad poziomem morza, do której nie prowadzi... żadna droga. Jej centralnym punktem jest stacja kolejowa i uczestnicy muszą tu przyjechać kilkunastoma specjalnymi pociągami nocnymi na linii Oslo-Bergen.

Zawodnicy rywalizują później wzdłuż masywu górskiego Hallingskarvet o wysokości 1933 m n.p.m. do wsi Ustaoset 900 m n.p.m., skąd zabierani są również pociągiem.

Therese Johaug (fot. PAP/EPA) Johaug wygrała ten bieg aż dziewięć razy, ostatni raz w kwietniu 2016. Impreza jest bardzo popularna w Norwegii, lecz liczba uczestników została w ostatnich latach ograniczona do 12 220 osób.

We wrześniu 2016 roku w organizmie Norweżki wykryto ślady clostebolu i w efekcie została zdyskwalifikowana. Początkowo na 13 miesięcy, lecz Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) skierowala wniosek o jej przedłużenie do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) w Lozannie. W efekcie w sierpniu 2017 kara została wydłużona do 18 miesięcy i Johaug nie mogła wystartować w zimowych igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu, na których miała być największą faworytką w biegach narciarskich.

Od niedzieli biegaczka może też już oficjalnie trenować z reprezentacją, ponieważ porozumienie Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) i norweskiej konfederacji sportu zezwala na treningi z kadrą już dwa miesiące przed zakończeniem dyskwalifikacji.

podobne informacje

Nie ma mocnych na Therese Johaug. Wygrała bieg na 15 kilometrów stylem dowolnym

PŚ: dominacja Therese Johaug. Norweżka z kolejnym triumfem

Puchar Świata w biegach narciarskich: Theresa Johaug najlepsza w Lillehammer

Zmiana warty w biegach narciarskich. "Sezon dla Polaków nie będzie wesoły"