tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

15 lat od wspaniałego weekendu Małysza w Lahti

14 marca 2003 roku Adam Małysz na Salpausselce w Lahti pokazał, dlaczego jest jednym z najwybitniejszych skoczków w historii. Choć warunki były bardzo trudne i wielu zawodników sobie z nimi nie poradziło (Andreas Kofler skończył na 40. miejscu, Bjoern Einar Ramoeren na 42., Andreas Widhoelzl na 47., a Sigurd Pettersen na 49.), "Orzeł z Wisły" był bezkonkurencyjny. Transmisja sobotnich i niedzielnych zawodów w Lahti w TVP1, a relacje tekstowe z kwalifikacji także na stronie SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej.
Adam Małysz (Fot. Getty Images)

Sprawdź plan transmisji końcówki sezonu skoków

Małysz w Lahti przez cały weekend prezentował się doskonale. W kwalifikacjach do piątkowego konkursu poleciał na 127 m, co było najlepszym wynikiem spośród wszystkich startujących. Gorsze humory mieli pozostali Polacy – Robert Mateja, Marcin Bachleda i Tomasz Pochwała nie awansowali do konkursu.

– Adam, choć już odczuwa skutki zmęczenia długim sezonem, pokazał w kwalifikacjach, że ma nadal bardzo wysoką formę – komplementował lidera Pucharu Świata Apoloniusz Tajner. – Inni polscy zawodnicy skakali bardzo słabo, jak... worki. Zupełnie uszło z nich powietrze – zwracał uwagę ówczesny trener kadry. W efekcie podjął decyzję, że na ostatnie zawody sezonu w Planicy pojedzie tylko Małysz.

Zanim jednak zaprezentował się na mamuciej skoczni, doskonale spisał się w piątek w Lahti. W pierwszej serii, pomimo gorszych warunków, skoczył 122 m, absolutnie przebijając konkurencję. Drugi wynik należał do Mattiego Hautamaekiego (119,5 m), a trzeci do Tamiego Kiuru (117,5 m).

Retro TVP: Małysz znokautował rywali w 1. serii w Lahti (14.03.2003)

Czwarty przed serią finałową był Sven Hannawald (117 m), ale awansował ostatecznie na trzecie miejsce. Jego 123 m z drugiej serii, zepchnęły z podium Kiuru (121,5 m). Najdalszy skok konkursu należał do Hautamaekiego (128,5 m), ale zamykający zawody Małysz w drugiej próbie poleciał tylko pół metra krócej i ostatecznie wyprzedził Fina o 4,6 pkt.

Retro TVP: Małysz poleciał po zwycięstwo w Lahti (14.03.2003)

Następnego dnia pierwsza dwójka konkursu prezentowała się tak samo, a przewaga Polaka była jeszcze większa. Hautamaeki stracił do niego 8,1 pkt.

Małysz w klasyfikacji generalnej przed Planicą miał tak duży zapas, że nawet "tylko" drugie i czwarte miejsca na zawodach na Velikance nie mogły odebrać mu Kryształowej Kuli. Drugi na koniec sezonu Hannawald stracił do niego aż 122 punkty.

Retro TVP: Małysz na najwyższym stopniu podium w Lahti (14.03.2003)
Marcowe transmisje skoków narciarskich w TVP

podobne informacje

Luka Modrić zakończył dominację Leo Messiego i Cristiano Ronaldo. Oto najciekawsze serie triumfów w świecie sportu

Puchar Świata w skokach narciarskich: Jakub Wolny mocnym punktem kadry Stefana Horngachera

Menedżer Skoków: sprawdź Dream Team zawodów w Wiśle

PŚ w skokach narciarskich: tak sezon rozpoczynali najlepsi zawodnicy klasyfikacji generalnej