tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Skandynawski maraton. Dziesięć dni skoków w Raw Air

Skoczków czeka w najbliższych dniach maraton startów. 9 marca rozpocznie się Raw Air, czyli najbardziej wymagająca impreza w kalendarzu Pucharu Świata. Zawodnicy w ciągu dziesięciu dni wezmą udział w 16 seriach. Składać się na nie będą cztery konkursy indywidualne, cztery serie kwalifikacyjne (prologi) oraz dwa konkursy drużynowe. Transmisje w TVP1.
Kamil Stoch (fot. PAP/EPA)

PŚ w skokach: Stoch liderem listy płac

Pierwsza edycja Raw Air miała miejsce przed rokiem. Nie była jednak udana pod względem organizacyjnym. Skandynawowie mieli spore problemy z przeprowadzaniem konkursów. Wszystko przez silny wiatr. Skoczkowie narzekali też na transport między miastami, który w przypadku tak intensywnych zawodów jest kluczowy.

Ostatecznie rozegrano czternaście serii konkursowych. Najlepszy okazał się Austriak Stefan Kraft, który wyprzedził Kamila Stocha i Niemca Andreasa Wellingera. W czołowej dziesiątce uplasował się też Maciej Kot (siódma pozycja). Zwycięzca zainkasował rekordową premię – 60 tysięcy euro.

Turniej wzbudzał kontrowersje, bo do klasyfikacji generalnej wliczały się konkursy drużynowe. Skoczkowie z krajów, które nie nie wystawiły reprezentacji byli więc z góry skazani na niepowodzenie. W tym roku zasady nie uległy zmianie.

Niemcy, Norwegowie i Polacy – wśród nich trzeba upatrywać faworytów Raw Air (fot. PAP/EPA) Organizatorzy zapewniają, że w tym roku ulepszą transport między miastami. Raw Air rozpocznie się w Oslo, później skoczkowie będą rywalizować w Lillehammer, Trondheim i Vikersund.

Przed rozpoczęciem tegorocznej edycji Skandynawowie mają powody do zmartwień. W budżecie imprezy brakuje... miliona norweskich koron (pół miliona złotych). Problem postanowiono rozwiązać, sprzedając mniejsze pakiety sponsorskie. Nie wiadomo czy przyniesie to określony skutek. "Dagbladet" informuje, że przyczyną problemów są... igrzyska olimpijskie w Pjongczangu, podczas których norwescy zawodnicy nie mogli reklamować zawodów.

W Raw Air wystartuje sześciu biało-czerwonych, w tym lider Pucharu Świata – Kamil Stoch. Mistrz olimpijski ze skoczni dużej ma obecnie 963 punkty w Pucharze Świata i wyprzeda drugiego Richarda Freitaga (836 pkt.) i trzeciego Wellingera (768 pkt.).

(fot. rawair.com)
Stoch: skoki bliskie ideału? Nie do końca...
Maciej Kot: zamiast walczyć o podium, walczę o pierwszą "10"
Żyła: cieszę się, że sezon zakończą loty w Vikersund i Planicy
Kubacki: dmuchałem Kamilowi pod narty
Stefan Hula: nie ukrywam, że nie przepadam za Lahti

podobne informacje

PŚ: FIS przymyka oko. Vikersund walczy z czasem

Raw Air czy mistrzostwa Polski? Zamieszanie w PZN

PŚ w skokach: równe premie dla kobiet i mężczyzn w turnieju Raw Air

Nagrody milionera Stocha. Wazony, rower, ale nie samochód