tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Nowy ambasador… VARu. "Skąd UEFA ich bierze?!"

Piłkarscy lobbyści wszelkiej maści, na czele z kibicami i dziennikarzami, przez ponad rok nie zrobili dla systemu weryfikacji wideo (VAR) tyle, ile w jeden wieczór udało się Szymonowi Marciniakowi. Po naznaczonym błędami starciu pomiędzy Tottenhamem a Juventusem, o nowe technologie w Lidze Mistrzów dopominają się już nawet najbardziej ortodoksyjni wyznawcy futbolu.
Szymon Marciniak i Dele Alli (fot. Getty)

BŁYSK HIGUAINA. JUVENTUS W 1/4 FINAŁU LIGI MISTRZÓW!

To zdecydowanie nie jest najłatwiejszy tydzień w życiu Szymona Marciniaka. Arbiter z Płocka, nasza eksportowa perła i sędziowska duma, do huku bomb przyzwyczaja się już od niedzieli. Ostrzał był jednak nieunikniony: gdy w końcówce meczu Legii z Lechem dyktuje się kontrowersyjnego karnego dla jednej ze stron, można spodziewać się ataków…

Szymon Marciniak (fot. Getty) Czym innym jednak “podpadnięcie” na własnym podwórku, czym innym na oczach całej piłkarskiej Europy. Tym bardziej, że o ile w sytuacji z Wołodymyrem Kostewyczem przepisy Marciniaka bronią, o tyle na Wembley po jego stronie nie stoi żadne źdźbło trawy. – Dwa kontakty, z obiema nogami… Nie ma wymówki dla arbitra. Tottenham na to nie zasłużył, ale to powinien być rzut karny – tłumaczył jeszcze w przerwie Frank Lampard, ekspert jednej z brytyjskich stacji telewizyjnych.

Chodzi oczywiście o sytuację z 17. minuty, gdy rozpędzony Douglas Costa minął w polu karnym Jana Vertonghena, a ten nieudolnym wślizgiem próbował odebrać mu piłkę. Czy w 4K, czy w 3D, czy w relacjach tekstowych – kontaktu stopy z futbolówką dostrzec się nie dało, “jedenastka” być po prostu musiała. – Sędzia powinien to widzieć, przecież stał kilka metrów dalej! – grzmiał inny były piłkarz, Steven Gerrard. – Na co on patrzył? Pytam poważnie: na co?! – wtórował mu Rio Ferdinand.

W relacji ze spotkania na stronie brytyjskiego dziennika “Daily Mail”, dziennikarz Martin Samuel nie bawił się w dyplomację. “Skąd UEFA bierze takich ludzi?!” – zapytał retorycznie. I... sam sobie odpowiedział. "Z Polski. A to oznacza, że nie mają zbyt dużego doświadczenia z występami przed 80 tysiącami kibiców oraz meczami tak szybkimi i technicznymi".

Buffon (L), Higuain (Ś) i Dybala (fot. Getty) Przykryta narracja

Strach pomyśleć, jakie grzmoty spadłyby na Marciniaka ze strony Włochów, gdyby Juventus ostatecznie nie awansował. Z potencjalnej narracji, dzięki golom Gonzalo Higuaina i Paolo Dybali, Polak stał się tylko niegroźnym dodatkiem do historii. “We Włoszech sporo dyskutuje się na temat systemu VAR. Gdyby obowiązywał w Lidze Mistrzów, udałoby się uniknąć dużego zamieszania” – tylko i aż tyle ze strony “La Gazetta dello Sport”.

Marciniak “przegrał” nagłówki z “walecznym Juventusem”, a wygrał… trochę spokoju. W innym wypadku, nie ma co do tego wątpliwości, byłby dziś na Półwyspie Apenińskim wrogiem numer jeden…

Czy Szymon Marciniak powinien sędziować na mundialu w Rosji?
Czy Szymon Marciniak powinien sędziować na mundialu w Rosji?
  • 50.0%Tak
  • 50.0%Nie

podobne informacje

Tomasz Listkiewicz: VAR? Na początku byłem sceptyczny

Kit, nie hit. Bez bramek w meczu na szczycie

Juergen Klopp zły na Szymona Marciniaka. "Nie był przygotowany"

Marciniak w akcji. Błędy i zamieszanie przy karnym...