tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Serie A: tysiące kibiców pożegnały kapitana Fiorentiny

Tysiące ludzi pożegnały w czwartek we Florencji kapitana Fiorentiny Davide Astoriego, który zmarł w niedzielę w wieku 31 lat na kilka godzin przed meczem z Udinese. Msza pogrzebowa odbyła się w bazylice Świętego Krzyża.
Tysiące kibiców żegnało Davide Astoriego
(fot. PAP)

Dwa kluby wycofały numer 13 po śmierci Astoriego

Orszak żałobny z trumną Astoriego zatrzymał się w drodze do bazyliki Santa Croce przed florenckim Stadio Artemio Franchi, gdzie zgromadziły się tłumy ludzi. Na placu przed bazyliką były setki kibiców i mieszkańców miasta, którzy oklaskiwali słowa kazania oraz wspomnienia o zmarłym piłkarzu. Wszyscy trzymali w rękach szaliki Fiorentiny i sztandary w jej barwach. Powiewał wielki transparent z napisem "Na zawsze nasz kapitan".

W bazylice byli piłkarze Fiorentiny oraz wielu innych włoskich klubów Serie A, na czele z liczną delegacją Juventusu, z jego bramkarzem, kapitanem reprezentacji Włoch Gianluigim Buffonem, przedstawiciele kierownictwa włoskiego futbolu i władz miasta. Przybył również były premier Włoch, były burmistrz Florencji Matteo Renzi.

(fot. PAP) W trakcie kazania w czasie mszy arcybiskup Florencji, kardynał Giuseppe Betori, podkreślił że w bazylice tej Włochy oddają zawsze cześć swym najwybitniejszym przedstawicielom. – Strzeże ona najbardziej wzniosłych cnót naszego narodu – dodał. – Cnoty te rozpoznajemy w Davide i dlatego żegnamy go w tym miejscu – podkreślił metropolita wśród braw.

Kardynał Betori mówił, że życie piłkarza zostało "przerwane przez tajemniczą chorobę". Jednocześnie zaznaczył, że dopiero w ostatnich dniach wszyscy dowiedzieli się o tym, że Davide Astori bez rozgłosu chodził po treningach i meczach do florenckiego szpitala, gdzie pomagał chorym dzieciom.

Hołd piłkarzowi oddało całe miasto. W witrynach sklepów i w oknach prywatnych domów ustawiono jego portrety. Astori zostanie pochowany w swej miejscowości San Pellegrino Terme koło Bergamo.

podobne informacje

Wielki gest Buffona. Opłacił drużynie lot na pogrzeb Astoriego

Balotelli wściekły na Alvesa. "Nie powinien gadać takich głupot!"

"To niemożliwe". Świat żegna zmarłego piłkarza Fiorentiny

Nagła śmierć kapitana Fiorentiny