tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Słynny Norweg mówi "pas". "Raw Air i... koniec"

Znany norweski skoczek narciarski, Tom Hilde postanowił zakończyć sportową karierę. Ostatnim turniejem w którym wystąpi 30-latek będzie rozpoczynający się w piątek Raw Air.
Tom Hilde (fot. Getty)

Turniej dla wytrwałych. Czy Stoch poradzi sobie w Raw Air?

Hilde w zawodach Pucharu Świata zadebiutował w 2006 roku i już w pierwszym starcie zdobył pucharowe punkty, zajmując w Lillehammer 19. pozycję.

Największe sukcesy osiągał wraz z reprezentacją swojego kraju, z którą sięgnął po brązowy medal igrzysk olimpijskich w Vancouver i cztery tytuły wicemistrzów świata – w 2007, 2009 i 2011 roku. Indywidualnie trzykrotnie wygrywał zawody Pucharu Świata, a w sezonach 2010/2011 i 2012/2013 stawał na najniższym stopniu podium w Turnieju Czterech Skoczni.

Ostatnie lata nie były już tak udane w wykonaniu skoczka z Lillehammer. W ubiegłym roku tylko kilkukrotnie awansował do drugiej serii zawodów Pucharu Świata – w obecnym ta sztuka jeszcze mu się nie udała. Ostatnio startował głównie w Pucharze Kontynentalnym.

– 12 lat temu zadebiutowałem w Pucharze Świata. Byłem skoczkiem wystarczająco długo i czuję się kompletnym zawodnikiem. To nie była trudna decyzja, wiem że już wystarczy. Spędziłem ogromną ilość godzin na treningach i podróżach – powiedział Hilde w rozmowie z aftenposten.no.

Norweg po raz ostatni na skoczni pojawi się podczas rozpoczynającego się w piątek turnieju Raw Air. Zawodnik na pewno wystartuje w Oslo i Lillehammer. Starty w Trondheim i Vikersund będą uzależnione od wyników Hilde w pierwszych dwóch konkursach.

Jeśli będzie taka szansa to na pewno będę skakał w Vikersund. Zdaję sobie jednak sprawę, że moje tegoroczne osiągnięcia nie dają mi większych perspektyw na start w finale Raw Air. Jestem gotowy podziękować, ukłonić się publiczności i się wycofać - kończy Hilde.

#tb to 2006 and one of my first world cup competitions. 12 years later it is time to end my career the same place it started. National quota in holmenkollen and lillehammer. Wish me luck, cheer for me and cross your fingers for a happy ending 😉

Post udostępniony przez Tom Hilde (@tomhilde)