tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Zakazane środki u kolejnej biegaczki. Ostry komentarz Kowalczyk

Krista Parmakoski podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu stosowała środki znajdujące się na liście zakazanych. Biegaczka narciarska wywalczyła w Korei Południowej trzy medale.
Krista Parmakoski (fot. Getty)

PŚ w biegach: Falla i Klaebo najlepsi w sprincie w Drammen

Zgodnie z informacjami podanymi przez fiński portal Ilta-Sanomille, Parmakoski otrzymała zgodę na przyjmowanie niedozwolonych substancji w trakcie igrzysk. Sprawy nie chce komentować Heidi Lehikoinen, rzeczniczka narciarki przygotowującej się do zawodów Pucharu Świata w Oslo.

Poza Parmakoski pozwolenie Międzynarodowej Agencji Antydopingowej (WADA) uzyskał jeszcze jeden olimpijczyk z Finlandii, jednak jego nazwisko nie jest znane. Nie wiadomo także jakich specyfików używali sportowcy.

Zgody na stosowanie zakazanych środków wydawane są przez WADA w porozumieniu z międzynarodowymi federacjami danych sportów na podstawie tzw. TUE, czyli wyłączeń dla celów terapeutycznych. Zawodnik może uzyskać tego typu pozwolenie jeśli jest w stanie wykazać, że substancja została wykorzystana do leczenia przewlekłej lub ostrej choroby, a jej użycie nie przyczyni się do poprawieniu wyników sportowych.

– Są na to medyczne, uzasadnione powody. Jeśli sportowiec nie będzie używał tych leków, może to zaszkodzić jego zdrowiu. Potwierdza to fakt, że te specyfiki w żaden sposób nie poprawiają wydajności organizmu – powiedziała Maarit Valtonen z Komitetu Olimpijskiego Finlandii. – Lekarz prowadzący kieruje do odpowiednich organów wniosek, w którym wyjaśnia, że nie ma innej możliwości leczenia niż stosowanie danych środków.

Parmakoski już wcześniej otrzymała prawo do legalnego stosowania leków na astmę oraz środków zwiększających poziom hemoglobiny we krwi. Z wyłączeń terapeutycznych korzystają także członkowie norweskiej kadry biegowej m.in. Marit Bjoergen, Heidi Weng czy Maiken Caspersen Falla. W 2014 zgodę na stosowanie mannitolu – leku działającego przeciwobrzękowo, otrzymała Natalia Madaj, mistrzyni olimpijska z Rio de Janeiro we wioślarskiej dwójce podwójnej.

– Czasami zastanawiałam się, czy praktyki związane z TUE są równie rygorystyczne na całym świecie. Muszę jednak wierzyć w ten system. Wszystkie organizacje żądają bardzo dokładnych badań i uzasadnień. Kluczowe znaczenie ma tu uczciwość lekarzy – zakończyła Valtonen.

Parmakoski podczas igrzysk olimpijskich w Pjongczangu wywalczyła trzy medale – srebro w biegu na 30 km stylem klasycznym oraz brązy w skiathlonie i na 10 km łyżwą. W dorobku ma także sześć medali mistrzostw świata. Ubiegły sezon zakończyła na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Sprawę na Twitterze skomentowała Justyna Kowalczyk, dzieląc się z fanami dosadnym wpisem:

fot. Twitter.com

podobne informacje

PŚ: kapitalna walka na finiszu w rywalizacji sztafet

Łyżwiarstwo, short track, biegi i piłka ręczna. Zobacz plan niedzielnych transmisji w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji

Mistrz olimpijski w biegach wyleczony przez... śpiewaka operowego

PŚ w biegach: słaby występ Macieja Staręgi, Norwegowie mocni u siebie