tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Polacy stracili rekord w sztafecie. Szybsi okazali się... studenci

Polska sztafeta 4x400 metrów straciła halowy rekord świata, ustanowiony podczas mistrzostw świata w Birmingham. Szybsze od biało-czerwonych okazały się w mistrzostwach NCAA aż trzy drużyny.
Sztafeta 4x400 m (fot. Getty)

Biało-czerwoni, którzy na mistrzostwach globu biegli w składzie Karol Zalewski, Rafał Omelko, Łukasz Krawczuk i Jakub Krzewina, dzięki świetnemu finiszowi tego ostatniego, wyprzedzili reprezentację USA i wygrali rywalizację z czasem 3:01,77. Polacy wymazali tym samym z tabel rekordowy wynik uzyskany w 2014 roku w Sopocie przez Amerykanów – Kyle'a Clemonsa, Davida Verburga, Kinda Butlera III i Calvina Smitha Jr (3:02.13).

Osiągnięcie podopiecznych trenera Józefa Lisowskiego przetrwało zaledwie… tydzień. Podczas mistrzostw NCAA w Teksasie aż trzy sztafety uzyskały wynik lepszy od rezultatu Polaków. Bieg wygrali zawodnicy USC, którzy jako pierwsi w historii zeszli poniżej trzech minut i jednej sekundy, osiągając 3:00,77.

W drużynie Uniwersytetu Południowej Kalifornii znaleźli się reprezentanci różnych krajów, zatem rekord należeć będzie do sztafety Uniwersytetu Rolniczo-Mechanicznego w Teksasie, która finiszowała na drugim miejscu w czasie 3:01,39. Szybciej od rezultatu Polaków z Birmingham pobiegli jeszcze studenci z Florydy (3:01,43).

– Szansę na ratyfikację ma wynik uczelni z Teksasu, bo w jej składzie biegli sami Amerykanie. W USC znalazł się też reprezentant Antiguy. Teraz pozostaje ustalić, czy hala spełnia wszystkie wymogi oraz czy po zawodach przeprowadzono kontrolę antydopingową. Moim zdaniem Amerykanie pewnie wszystkiego dopilnowali i polski rekord prawdopodobnie będzie miał krótką historię – powiedział PAP sędzia międzynarodowy IAAF Janusz Rozum.

Najlepszy w historii biegów w hali wynik uzyskał także Michael Norman. Mistrz świata U-20 w biegu na 200 m w finale rywalizacji na dwukrotnie dłuższym dystansie pobiegł 44,52. Poprzedni rekord od 2005 roku należał do Amerykanina Kerrona Clementa i był słabszy o zaledwie 0,05 sekundy.

Rekordowy bieg sztafet z mistrzostw NCAA w Teksasie można zobaczyć poniżej:

Co oni zrobili?! Polacy ze złotem i rekordem świata!

podobne informacje

Watykan ma reprezentację lekkoatletyczną. Od małych marzeń do igrzysk olimpijskich?

Znamy wyniki plebiscytu na Sportowca Roku. Bartosz Kurek lepszy od Kamila Stocha

Polska oszczepniczka: będę trenować także w Wigilię

Lekkoatletyczny hit w Mińsku. USA zmierzy się z Europą