tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Hagi, Suker, Deyna... Najważniejsi piłkarze w historii MŚ

Piłkarskie mistrzostwa świata w Rosji zbliżają się wielkimi krokami. Kontynuujemy nasz cykl, w którym przedstawimy stu najważniejszych piłkarzy w historii mundiali. W każdy wtorek będziemy odsłaniać dziesięciu piłkarzy. Czas na zawodników z miejsc 90 – 81.
fot. Getty

Stu najważniejszych piłkarzy mundiali: miejsca 100 – 91

90. Giuseppe Bergomi (Włochy)

Znakomity prawy obrońca, przez całą karierę związany z Interem Mediolan. W reprezentacji Włoch debiutował tuż przed mistrzostwami w 1982 roku, a kończył turniej jako podstawowy zawodnik. Wspólnie z kolegami wywalczył mistrzostwo świata.

W sumie wystąpił na czterech mundialach (1982, 1986, 1990, 1998). Na turnieju we Włoszech zdobył brązowy medal.

89. Ricardo Zamora (Hiszpania)

Jeden turniej, odpadnięcie w ćwierćfinale, a mimo to hiszpański bramkarz zasłużył na miejsce w panteonie sław mundiali. Na mistrzostwach w 1934 roku Hiszpanie wyeliminowali Brazylię (3:1, Zamorę pokonał tylko słynny Leonidas) i przegrali w kontrowersyjnych okolicznościach z gospodarzami – Włochami.

W pierwszym spotkaniu padł remis 1:1, a Zamora był bohaterem spotkania. Ówczesny regulamin nie przewidywał rzutów karnych, dlatego trzeba było powtórzyć mecz. W nim podstawowy bramkarz Hiszpanów nie zagrał, ponieważ został sponiewierany przez ostro grających rywali. Gospodarze wygrali 1:0.

88. Oldrich Nejedly (Czechosłowacja)

Świetny napastnik, król strzelców mundialu w 1934 roku (5 goli), w którym Czechosłowacja wywalczyła wicemistrzostwo. Nejedly popisał się hat-trickiem w półfinale i poprowadził zespół do zwycięstwa nad III Rzeszą (3:1).

Zagrał także na turnieju we Francji cztery lata później. Strzelił dwa gole, a Czechosłowacja odpadła w ćwierćfinale po powtórzonym meczu z Brazylią (1:2).

87. Jose Pedro Cea (Urugwaj)

Pewnie nie był najlepszym piłkarzem reprezentacji, która zdobyła pierwsze mistrzostwo świata, ale miał smykałkę do strzelania ważnych goli. W sumie w kadrze zdobył 13 bramek, z czego aż pięć na mundialu w 1930 roku.

Strzelił trzy gole w półfinale z Jugosławią (6:1), trafił też na 2:2 w finale z Argentyną. Ostatecznie Urugwaj wygrał w spotkaniu o złoto 4:2.

86. Gheorghe Hagi (Rumunia)

Lider mocnej w latach 90. reprezentacji Rumunii. "Maradona Karpat" zagrał na trzech mundialach (1990, 1994, 1998), za każdym razem wychodził z grupy.

Najlepiej Rumuni zaprezentowali się w USA – w 1/8 finału wyeliminowali Argentynę (3:2), a w ćwierćfinale przegrali ze Szwecją dopiero po rzutach karnych. Hagi strzelił w turnieju trzy gole.

85. Davor Suker (Chorwacja)

Poprowadził Chorwatów do największego sukcesu. Gwiazda reprezentacji z Bałkanów nie zawiodła na mundialu we Francji w 1998 roku. Ówczesny napastnik Realu Madryt strzelił sześć goli, został królem strzelców i brązowym medalistą mistrzostw świata. W meczu o brąz Chorwacja pokonała Holandię, a Suker strzelił decydującą bramkę na 2:1. 

Zagrał jeszcze na mistrzostwach w Korei i Japonii, ale Chorwaci nie wyszli z grupy.

84. Ruud Krol (Holandia)

Wszechstronny obrońca, wicemistrz świata z 1974 i 1978 roku. Na turnieju w Argentynie był już kapitanem – przejął opaskę po zakończeniu kariery przez Johana Cruyffa.

Do historii przeszło jego znakomite podanie do Cruyffa w meczu drugiej rundy MŚ 1974 z Argentyną (4:0), po którym lider Holendrów zdobył bramkę. Jeden z wybitnych wychowanków Rinusa Michelsa.

83. Salvatore Schillaci (Włochy)

Niebywała postać. Nie był wybitnym napastnikiem, a mimo to zapisał się na kartach historii mundiali. W reprezentacji Włoch rozegrał 16 spotkań, zdobył siedem bramek, z czego sześć na mistrzostwach w 1990 roku. Dało mu to tytuł króla strzelców i brązowy medal.

82. Uwe Seeler (Niemcy) 


Debiutował w reprezentacji niedługo po sensacyjnym triumfie RFN na mistrzostwach w 1954 roku. Wystąpił na czterech mundialach (1958, 1962, 1966, 1970). W Anglii wywalczył z reprezentacją wicemistrzostwo (po emocjonującym boju z gospodarzami), a w Meksyku trzecie miejsce. Strzelał gole w każdym z turniejów finałowych, w których wystąpił. W sumie zdobył dziewięć bramek w 21 występach na mistrzostwach świata.

81. Kazimierz Deyna (Polska)

Pierwszy Polak w zestawieniu. Mózg drużyny na mistrzostwach w 1974 i 1978 roku. Podczas pierwszego z tych turniejów strzelił trzy gole – w tym pięknego w spotkaniu z ówczesnymi wicemistrzami globu Włochami (2:1). Był to jeden z najlepszych meczów w historii reprezentacji Polski.

Wydatnie pomógł zespołowi w zajęciu trzeciego miejsca w RFN. Cztery lata później w Argentynie oczekiwania wobec biało-czerwonych były olbrzymie, ale ci nie powtórzyli sukcesu. Deyna zmarnował rzut karny w spotkaniu drugiej rundy z Argentyną (0:2). Mecz z Brazylią (1:3) był jego ostatnim w drużynie narodowej.

Retro TVP. Polska – Włochy 2:1 (MŚ 1974)

najpopularniejsze

Mundial 2018. Finał Francja – Chorwacja z komentarzem Piotra "Izaka" Skowyrskiego

Mundial 2018. Kruche serce chorwackiej skały. Prywatny dramat Subasicia

Mundial 2018. Vive la France! Drugi tytuł Trójkolorowych

Mundial 2018. Historyczny sukces Belgów. Anglicy bez pomysłu

Mundial 2018. Pragmatyczna Francja czy romantyczna Chorwacja?