tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Hagi, Suker, Deyna... Najważniejsi piłkarze w historii MŚ

Piłkarskie mistrzostwa świata w Rosji zbliżają się wielkimi krokami. Kontynuujemy nasz cykl, w którym przedstawimy stu najważniejszych piłkarzy w historii mundiali. W każdy wtorek będziemy odsłaniać dziesięciu piłkarzy. Czas na zawodników z miejsc 90 – 81.
fot. Getty

Stu najważniejszych piłkarzy mundiali: miejsca 100 – 91

90. Giuseppe Bergomi (Włochy)

Znakomity prawy obrońca, przez całą karierę związany z Interem Mediolan. W reprezentacji Włoch debiutował tuż przed mistrzostwami w 1982 roku, a kończył turniej jako podstawowy zawodnik. Wspólnie z kolegami wywalczył mistrzostwo świata.

W sumie wystąpił na czterech mundialach (1982, 1986, 1990, 1998). Na turnieju we Włoszech zdobył brązowy medal.

89. Ricardo Zamora (Hiszpania)

Jeden turniej, odpadnięcie w ćwierćfinale, a mimo to hiszpański bramkarz zasłużył na miejsce w panteonie sław mundiali. Na mistrzostwach w 1934 roku Hiszpanie wyeliminowali Brazylię (3:1, Zamorę pokonał tylko słynny Leonidas) i przegrali w kontrowersyjnych okolicznościach z gospodarzami – Włochami.

W pierwszym spotkaniu padł remis 1:1, a Zamora był bohaterem spotkania. Ówczesny regulamin nie przewidywał rzutów karnych, dlatego trzeba było powtórzyć mecz. W nim podstawowy bramkarz Hiszpanów nie zagrał, ponieważ został sponiewierany przez ostro grających rywali. Gospodarze wygrali 1:0.

88. Oldrich Nejedly (Czechosłowacja)

Świetny napastnik, król strzelców mundialu w 1934 roku (5 goli), w którym Czechosłowacja wywalczyła wicemistrzostwo. Nejedly popisał się hat-trickiem w półfinale i poprowadził zespół do zwycięstwa nad III Rzeszą (3:1).

Zagrał także na turnieju we Francji cztery lata później. Strzelił dwa gole, a Czechosłowacja odpadła w ćwierćfinale po powtórzonym meczu z Brazylią (1:2).

87. Jose Pedro Cea (Urugwaj)

Pewnie nie był najlepszym piłkarzem reprezentacji, która zdobyła pierwsze mistrzostwo świata, ale miał smykałkę do strzelania ważnych goli. W sumie w kadrze zdobył 13 bramek, z czego aż pięć na mundialu w 1930 roku.

Strzelił trzy gole w półfinale z Jugosławią (6:1), trafił też na 2:2 w finale z Argentyną. Ostatecznie Urugwaj wygrał w spotkaniu o złoto 4:2.

86. Gheorghe Hagi (Rumunia)

Lider mocnej w latach 90. reprezentacji Rumunii. "Maradona Karpat" zagrał na trzech mundialach (1990, 1994, 1998), za każdym razem wychodził z grupy.

Najlepiej Rumuni zaprezentowali się w USA – w 1/8 finału wyeliminowali Argentynę (3:2), a w ćwierćfinale przegrali ze Szwecją dopiero po rzutach karnych. Hagi strzelił w turnieju trzy gole.

85. Davor Suker (Chorwacja)

Poprowadził Chorwatów do największego sukcesu. Gwiazda reprezentacji z Bałkanów nie zawiodła na mundialu we Francji w 1998 roku. Ówczesny napastnik Realu Madryt strzelił sześć goli, został królem strzelców i brązowym medalistą mistrzostw świata. W meczu o brąz Chorwacja pokonała Holandię, a Suker strzelił decydującą bramkę na 2:1. 

Zagrał jeszcze na mistrzostwach w Korei i Japonii, ale Chorwaci nie wyszli z grupy.

84. Ruud Krol (Holandia)

Wszechstronny obrońca, wicemistrz świata z 1974 i 1978 roku. Na turnieju w Argentynie był już kapitanem – przejął opaskę po zakończeniu kariery przez Johana Cruyffa.

Do historii przeszło jego znakomite podanie do Cruyffa w meczu drugiej rundy MŚ 1974 z Argentyną (4:0), po którym lider Holendrów zdobył bramkę. Jeden z wybitnych wychowanków Rinusa Michelsa.

83. Salvatore Schillaci (Włochy)

Niebywała postać. Nie był wybitnym napastnikiem, a mimo to zapisał się na kartach historii mundiali. W reprezentacji Włoch rozegrał 16 spotkań, zdobył siedem bramek, z czego sześć na mistrzostwach w 1990 roku. Dało mu to tytuł króla strzelców i brązowy medal.

82. Uwe Seeler (Niemcy) 


Debiutował w reprezentacji niedługo po sensacyjnym triumfie RFN na mistrzostwach w 1954 roku. Wystąpił na czterech mundialach (1958, 1962, 1966, 1970). W Anglii wywalczył z reprezentacją wicemistrzostwo (po emocjonującym boju z gospodarzami), a w Meksyku trzecie miejsce. Strzelał gole w każdym z turniejów finałowych, w których wystąpił. W sumie zdobył dziewięć bramek w 21 występach na mistrzostwach świata.

81. Kazimierz Deyna (Polska)

Pierwszy Polak w zestawieniu. Mózg drużyny na mistrzostwach w 1974 i 1978 roku. Podczas pierwszego z tych turniejów strzelił trzy gole – w tym pięknego w spotkaniu z ówczesnymi wicemistrzami globu Włochami (2:1). Był to jeden z najlepszych meczów w historii reprezentacji Polski.

Wydatnie pomógł zespołowi w zajęciu trzeciego miejsca w RFN. Cztery lata później w Argentynie oczekiwania wobec biało-czerwonych były olbrzymie, ale ci nie powtórzyli sukcesu. Deyna zmarnował rzut karny w spotkaniu drugiej rundy z Argentyną (0:2). Mecz z Brazylią (1:3) był jego ostatnim w drużynie narodowej.

Retro TVP. Polska – Włochy 2:1 (MŚ 1974)

najpopularniejsze

Złowione w sieci: echa skandalu w Buenos Aires. Raków gratuluje Robertowi Kubicy

Pierwsza konferencja Nawałki: praca w Lechu Poznań to wyzwanie

Grupa marzeń i śmierci Jerzego Brzęczka. Selekcjoner wybrał rywali w eliminacjach

Co dalej ze Stocznią Szczecin? "Titanic tonie"

Podanie Slaughtera i "czucie gry" Mateusza Ponitki. Piękna akcja Polaków