tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Druga kadra, skoków zadra. "Zawodnicy są rozklejeni"

Weekendowe konkursy Pucharu Kontynentalnego w Zakopanem były smutnym odzwierciedleniem stanu polskiej kadry B w skokach narciarskich. Zawodnicy Radka Żidka wywalczyli na dobrze sobie znanej Wielkiej Krokwi... jeden punkt. – Musimy to wszystko przemyśleć. Jakieś kroki zostaną poczynione – zadeklarował Adam Małysz, dyrektor-koordynator w Polskim Związku Narciarskim.
Klemens Murańka (fot. PAP/Andrzej Grygiel)

ADAM III NA HOLMENKOLLEN. PRZYPOMINAMY TRIUMF MAŁYSZA Z 2003 ROKU

Klemens Murańka, brązowy medalista mistrzostw świata w drużynie z 2015 roku, nie zdołał awansować do czołowej trzydziestki. Sztuka ta nie powiodła się też Krzysztofowi Biegunowi (mającemu w dorobku triumf w zawodach Pucharu Świata) oraz Andrzejowi Stękale, który dwa lata temu wskoczył do czołowej dziesiątki zmagań elity. Symboliczny punkt wywalczył Aleksander Zniszczoł, wicemistrz świata juniorów sprzed sześciu lat. Lepiej od drugiego garnituru spisali się juniorzy. Najlepszy – Paweł Wąsek – był dwukrotnie dziesiąty. – Trochę nas uratowali, tylko, że to nie jest dla nich zadanie w tym momencie – analizował przebywający w Norwegii Małysz.

Kadra B powinna stanowić uzupełnienie dla zespołu A. Jeszcze dwa lata temu, w ostatnim sezonie Łukasza Kruczka, to skoczkowie z zaplecza byli motorem napędowym w Pucharze Świata. Proporcje odwróciły się w pierwszym cyklu Stefana Horngachera. W obecnym udział "drugiego garnituru" w zawodach elity wynosi zero punktów. Jedyne "oczko" zawodnika nie należącego do kadry wywalczył junior Tomasz Pilch.

Problemy Tepesa, Kranjca? Słoweńcy od razu wzięli Bartola, Semenicia, Dezmana, a ci przyjechali i godnie ich zastąpili. A my? Nie byliśmy w stanie wystawić pełnej kwoty w Zakopanem. Kadra B powinna być ścisłym zapleczem. Ktoś jest chory, skacze gorzej od razu jest zastępowany kimś nowym. Tak to działa u innych czołowych nacji – ocenia Jakub Kot, były skoczek narciarski. Mogliśmy się o tym przekonać w Zakopanem, ale w styczniu. Daniel Andre Tande nie przyjechał z powodów zdrowotnych. Alexander Stoeckl dał szansę Mariusowi Lindvikowi, a ten okazał się objawieniem, zajmując ósme miejsce.

Punkty Polaków w Pucharze Świata – udział zawodników z kadry A i pozostałych kadr

Sezon Kadra A Pozostałe kadry
2013/14 2249 591
2014/15 1503 79
2015/16 420 684
2016/17 3302 131
2017/18* 2431 1

Po poprzednim sezonie w kadrze B zmieniono trenera. Żidek zastąpił Mateję, który przyjął funckję asystenta. Lato okazało się udane – Puchar Kontynentalny na igielicie wygrał Murańka. Nic nie wskazywało, że zima przyniesie tak duże rozczarowanie. Problemy zaczęły się jeszcze przed pierwszym śniegiem. Biegun i Stękała zostali odsunięci od centralnego szkolenia, bo jak poinformowano "nie poświęcili się w pełni treningom". Jan Ziobro wystąpił jeszcze w listopadzie kwalifikacjach Pucharu Świata w Wiśle, ale na początku stycznia zawiesił karierę, otwierając przy okazji serię filmów, w których atakuje Polski Związek Narciarski.

Świetne występy pierwszej kadry maskowały niepowodzenia w "drugiej lidze". Problemy kadry B przyćmiły też zwycięstwa juniora Pilcha w Pucharze Kontynentalnym. Udany epizod w tych zmaganiach zaliczył też Jakub Wolny. Etatowy skoczek Horngachera stanął na podium w Iron Mountain. Gorzej spisywali się ci, dla których w teorii dedykowane są konkursy na zapleczu elity.

Znam tych chłopaków i widzę, że w środku są rozklejeni. Jeździli na obozy, wszystko miało być dobrze, ale coś poszło nie tak. Znam też trenerów. To fajni ludzie. Chwaliłem sobie współpracę z Robertem Mateją. Pytanie czy zestawienie: Mateja-Radek Żidek-Marcin Bachleda jest optymalne? Tego nie jestem w stanie ocenić. Wiadomo, że to szkoleniowcy biorą ostatecznie odpowiedzialność za wynik – zastanawia się Kot.

Skoczkowie powołani do kadry B na sezon 2017/18

Zawodnik Puchar Świata Puchar Kontynentalny
Jan Ziobro Opadł w kwalifikacjach
w Wiśle
0 startów
Klemens Murańka Odpadł w kwalifikacjach
w Wiśle
101 pkt w 20 startach
Aleksander Zniszczoł 38. (Wisła) i 42. (Zakopane) 263 pkt w 18 startach
Krzysztof Biegun 0 startów 0 pkt w 1 starcie
Andrzej Stękała 0 startów 0 pkt w 6 startach
Łukasz Bukowski 0 startów 0 startów
Stanisław Biela 0 startów 0 pkt w 2 startach
Przemysław Kantyka Odpadł w kwalifikacjach
w Wiśle
153 pkt w 22 startach

* sezon trwa

Konieczność zmian widzi Małysz. – Należy znaleźć rozwiązania, a niektóre być może przenieść z kadry A na zaplecze. Mamy pewne pomysły i miejmy nadzieję, że to wypali – przyznał w rozmowie ze Skijumping.pl. Być może szansę na zapleczu dostanie Maciej Maciusiak, pracujący z powodzeniem w kadrze juniorów. Dwa lata temu jego porady pomogły będącym na zakręcie Kubackiemu i Kotu. Z czasem wrócili do Pucharu Świata, a pod skrzydłami Horngachera wznieśli się na wyżyny.

Czy to więc Maciusiak powinien zostać niebawem trenerem kadry B? – Może i byłoby to logiczne... Maciusiak stworzył jednak fajny zespół z Piotrem Fijasem i Wojciechem Toporem. Szkoda byłoby go rozbić. A może wszyscy powinni przejść do kadry B? A może Maciusiak przydałby się w kadrze dziewczyn? Twarda ręka trenera mogłaby im pomóc... – zastanawia się Jakub Kot, wykazując mnogość możliwych rozwiązań.

Obecny sezon jest krytyczny dla 24-latków: Zniszczoła i Murańki. O potencjale tej dwójki nie trzeba przekonywać. – Świetnie rokowali. Wiadomo, że nie można ich dziś skreślić, ale trzeba uważać, aby... nie skreślili się sami – przestrzega Kot i podaje przykład z własnego życia. – Gdy masz dwadzieścia kilka lat i uprawiasz sport, a nie masz z tego profitów robi się naprawdę ciężko. Są potrzebne pieniądze, więc idziesz do pracy. Tylko, że łączenie wyczynowego sportu z pracą powoduje, że brakuje czasu na regenerację, a wtedy ciężko się odbudować. Łatwiej jest w wieku juniora. Czekasz na maturę, koniec szkoły i łączysz to ze skokami. W utrzymaniu pomagają rodzice – podkreśla.

Stoch trafił na turbulencje

najpopularniejsze

Ostatnie szlify gwiazd. Nadal, Djoković i Federer trenują przed Australian Open

Puchar Świata w Zakopanem: Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Kamil Stoch po konkursie drużynowym

Maciej Stolarczyk: Kuba Błaszczykowski dał nam nowe tchnienie

Policja w siedzibie Wisły. Przeszukano mieszkanie byłej prezes

Paweł Brożek: jestem optymistą, ale usłyszeliśmy już sporo obietnic