tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Świat czekał na ten mecz 17 lat. "Indian Wells zhańbiło Amerykę"

W 2001 miały się zmierzyć w półfinale, ale tuż przed rozpoczęciem spotkania z turnieju wycofała się Venus Williams. Kibice i inne tenisistki nie mieli złudzeń – to ojciec sióstr przy zielonym stoliku zdecydował, że do finału awansuje Serena. Na mecz Amerykanek w Indian Wells czekaliśmy zatem aż 17 lat. Panie wyjdą na kort w nocy z poniedziałku na wtorek – transmisja od 3:00 w SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej TVP Sport.
Serena Williams, Venus Williams i Richard Williams (fot. Getty Images)

KAMIL MAJCHRZAK: NIE MAMY TAK LEKKO JAK KOLEDZY Z ZACHODU [WIDEO]

Niedoszły pojedynek sióstr w Indian Wells to jedna z większych tenisowych kontrowersji w XXI wieku. Kibice ostrzyli sobie zęby na szóstą w historii batalię Venus i Sereny, ale dosłownie na kilka minut przed rozpoczęciem spotkania organizatorzy poinformowali, że z powodu kontuzji z turnieju musiała wycofać się starsza z Amerykanek.

To samo w sobie było podejrzane – Venus w ćwierćfinale rozbiła bowiem Jelenę Dementiewą 6:0, 6:3 i nic nie wskazywało na to, by miała jakiekolwiek problemy ze zdrowiem. Oliwy do ognia dolała jednak Rosjanka. – Która z nich będzie faworytką w półfinale? Zapytajcie Richarda Williamsa, to on zdecyduje, która siostra awansuje do finału – zaznaczyła Dementiwa. Venus ostatecznie się wycofała, dziennikarze przypomnieli wypowiedź Rosjanki i rozpętała się burza.

Już wcześniej amerykańska prasa plotkowała, że mecze sióstr są ustawiane przez ojca tenisistek, jednak po tym, co wydarzyło się w Indian Wells, kibice nie mieli już żadnych wątpliwości. Dzień później w finale Serena zmierzyła się z Kim Clijsters i 16 tysięcy fanów, którzy zasiedli na trybunach, zgotowało Amerykankom prawdziwe piekło.

Buczenie, gwizdy, rasistowskie okrzyki – siostry po latach w jednym z wywiadów wspomniały, że to był najtrudniejszy moment w ich życiu. – Zawsze byłyśmy uczciwe, zawsze. Nic bardziej podłego nie spotkało mnie w czasie całej kariery – przyznała Serena. – Przez kilka tygodni miałam koszmary. Budziłam się w nocy i dziękowałam Bogu, że nie jestem teraz w Indian Wells – dodała Venus.

Dementiewa szybko wycofała się ze swoich słów, obróciła je w żart, ale "smród" pozostał. – Kibice potraktowali nas jak zdrajców kraju. Tylu rasistowskich obelg co w tamtym meczu w swoim kierunku nie słyszałem przez całe życie. Najgorszy komentarz? "Chciałbym, żeby był 75. rok, obdarłbym cię wtedy ze skóry". Indian Wells zhańbiło Amerykę, zhańbiło tenis – nie patyczkował się Richard Williams.

Jego córki obraziły się na Indian Wells na długi czas. Serena wróciła po czternastu latach, Venus – po piętnastu. – Nie myślę o tym. Wyrzuciłam to z głowy, od 2001 roku minęła wieczność – szybko ucięła Serena pytania dziennikarzy o niedoszłe spotkanie.

Po siedemnastu latach dojdzie jednak wreszcie do pierwszego pojedynku sióstr w Indian Wells. Jak Amerykanki zostaną przyjęte przez kibiców? Przekonamy się w nocy z poniedziałku na wtorek!

Która z sióstr Williams awansuje do 4. rundy turnieju w Indian Wells?
Która z sióstr Williams awansuje do 4. rundy turnieju w Indian Wells?
  • 36.7%Venus
  • 63.3%Serena