Zrobił to! Michał Kwiatkowski wygrał wyścig Tirreno-Adriatico!

Michał Kwiatkowski (Team Sky) zwyciężył w tegorocznym wyścigu Tirreno-Adriatico! Polak był co prawda dopiero dwunasty podczas wtorkowej jazdy indywidualnej na czas, ale mimo tego zdołał utrzymać prowadzenie w klasyfikacji generalnej.
Michał Kwiatkowski (fot. PAP/EPA)

27-latek przed czasówką miał 3 sekundy przewagi nad drugim w klasyfikacji Damiano Caruso. Wtorkowy etap rozegrany został w miejscowości San Benedetto del Tronto. Liczył niewiele ponad 10 kilometrów, głównie wzdłuż wybrzeża Adriatyku.

(fot. PAP/EPA) W ocenie ekspertów, Kwiatkowski był faworytem do utrzymania prowadzenia w klasyfikacji generalnej. Na korzyść Polaka miały wpłynąć nie tylko ukształtowanie trasy, ale też fakt, że świetnie radzi sobie w czasówkach. To udowodnił choćby w lutym, gdy podczas wyścigu Volta ao Algarve zajął w niej czwarte miejsce.

Polak na trasę wyjechał jako ostatni. To, co mogło pokrzyżować mu szyki, to pogoda, bo podczas ostatniej godziny etapu kolarze rywalizowali nie tylko ze sobą, ale też z deszczem. Na szczęście ci, którzy jechali, gdy trasa była jeszcze sucha, mieli przed wtorkowym etapem na tyle dużą stratę do Kwiatkowskiego, że nie mogli mu zagrozić w generalce.

27-latek nic nie zrobił sobie jednak z niekomfortowych warunków. Na półmetku etapu Polak miał najlepszy czas, a jego przewaga nad Caruso wzrosła do dziewięciu sekund. Później powiększył jeszcze przewagę nad głównym rywalem i ostatecznie zwyciężył z nim w generalce o 24 sekundy.

(fot. Twitter)

Wtorkowy etap wygrał Australijczyk Rohan Dennis (BMC Racing Team), który wykręcił wynik lepszy od Kwiatkowskiego o 20 sekund. W klasyfikacji generalnej zajął jednak odległe miejsce.

"Czas zatrzymany. Nie budźcie mnie, proszę!" – taki wpis pojawił się na Twitterze Polaka tuż po zakończeniu wyścigu.

Dla polskiego kolarstwa to pierwsze tak cenne zwycięstwo w wyścigu wielodniowym od 1947 roku. Wtedy Criterium du Dauphine wygrał Edward Klabiński. W ostatnich latach, biało-czerwoni triumfowali głównie w jednodniowych klasykach oraz na etapach wielkich tourów. Teraz Kwiatkowski przełamał ten schemat.

To kolejny wielki sukces 27-latka, który w dorobku ma już tytuł mistrza świata z 2014 roku oraz zwycięstwa w wyścigach Mediolan-San Remo, Strade Bianche i Clasica de San Sebastian. W tym sezonie triumfował już na dwóch etapach i w klasyfikacji generalnej wyścigu Dookoła Algarve.

Pozostali Polacy zajęli dalsze miejsca w klasyfikacji generalnej: Rafał Majka – 37., Tomasz Marczyński – 75., a Maciej Bodnar – 126. Majka już w piątek wskutek kraksy stracił szansę na wysoką lokatę, ale następnego dnia próbował przynajmniej wygrać etap i finiszował na mecie na drugiej pozycji.

Kolejnym startem Kwiatkowskiego będzie w sobotę pierwszy z kolarskich monumentów, klasyk Mediolan-San Remo, w którym przed rokiem zwyciężył.