tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

"Suweren Stoch". "Jest on, a potem długo nikt"

Europejska prasa rozpływa się nad sukcesem Kamila Stocha, który we wtorek wygrał kolejne zawody Pucharu Świata – tym razem w Lillehammer. Robertowi Johanssonowi popsuł konkurs w jego mieście, a Tomowi Hilde pożegnanie ze skokami. "Jest Polak, a później długo nic. Gdzieś daleko są Norwegowie, kilku Polaków i paru Niemców" – napisali dziennikarze norweskiego "Aftenposten".
Kamil Stoch (fot. PAP/EPA)

Fanfary od Stocha. Tajner zatrzyma Horngachera

Sport.de: "Suweren Stoch"

Niemiecka prasa docenia znakomite skoki lidera polskich skoczków, ale zwraca również uwagę na to, że szansę na podium zaprzepaścił Richard Freitag. "Leciał i leciał, ale ostatecznie odwaga go opuściła. Złe lądowanie spowodowało, że nie stanął na podium w Lillehammer" – napisano na stronie Sport.de.

Szkoda, że zepsułem lądowanie – to irytujące – stwierdził Niemiec, a wtórował mu trener Werner Schuster. – Richard skakał najlepiej od dwóch miesięcy. To był krok naprzód. Ewidentnie powinien stanąć na podium, ale cierpliwie czekamy.

Niemieccy dziennikarze zwrócili również uwagę na dobry występ Dawida Kubackiego. "Na szczycie był znowu niesamowity Stoch, który celebrował zwycięstwo przed Kubackim, powiększając prowadzenie w klasyfikacji Raw Air". – Kamil jest w szalonej formie. Oddaje każdy skok w identyczny sposób – stwierdził Stefan Horngacher.

Stoch: Horngacher na dłużej? Hura, fanfary, cześć prezesowi "Aftenposten": "Niesamowita gwiazda. Nigdy wcześniej nie widzieliśmy czegoś takiego".

Norwegowie liczyli na to, że tym razem będą mogli celebrować triumf Johanssona, który urodził się w Lillehammer, i pożegnać Hilde, który kończy karierę. Stoch zepsuł im jednak zabawę. "Johansson stanął na podium, ale i tak był w cieniu Polaka" – napisano.

Redaktorzy dziennika "Aftenposten" zaznaczyli, że konkurencji dla lidera PŚ nie widać. "Stoch pewnie zmierza po wygraną w Raw Air i PŚ. Po nim nie ma nikogo. Jest dym, a później są Norwegowie, kilku Polaków i paru Niemców".

"Po pierwszej serii wydawało się, że to będzie prawdziwa impreza dla Polaków. 30-latek był klasą dla samego siebie".

To poziom, jakiego do tej pory nie widzieliśmy – powiedział Johan Remen Evensen – były skoczek, a obecnie ekspert norweskiej stacji NRK. – Wydaje się tak silny jak Maren Lundby w kobiecych skokach – dodał Clas Brede Brathen, dyrektor sportowy norweskich skoczków.

Kamil Stoch: były pewne nieporozumienia na górze Krone.at: "Stoch w swojej lidze"

Austriacy obecnie nie mają wielkich powodów do radości ze swoich skoczków, więc sprawozdanie z Lillehammer ograniczyli do oddania szacunku Stochowi i odnotowania pozycji Stefana Krafta, który był ósmy.

Delo.si: "30 punktów przewagi", "Dnevnik": "Stoch ponownie uderza"


Z kolei Słoweńcy z większym optymizmem mogą patrzeć w przyszłość. Choć w czołowej dziesiątce zawodów w Lillehammer znalazł się tylko Peter Prevc (7. miejsce), to w jego próbach widać zdecydowaną poprawę.

"W Raw Air nic nowego. Kamil Stoch był bezwzględnie najlepszy w Lillehammer, a jego rodak – Dawid Kubacki – zajął drugie miejsce. Polak odstawił Freitaga na 190 punktów w klasyfikacji Pucharu Świata" – napisano w "Dnevniku".

Redaktorzy portalu Delo.si wspomnieli również o przyćmionym pożegnaniu Hilde ze skokami. "Norweg pokazał się norweskiej publiczności, ale i tak był w cieniu Stocha. Polak tylko w Oslo miał moment słabości, ale łatwo wrócił do wygrywania".

Horngacher potwierdza: będę nadal pracował w Polsce
Kubacki o Horngacherze: znowu będzie nam przykręcał śrubkę
Stefan Hula: nie powinni nas tak długo przetrzymywać

podobne informacje

Kamil Stoch zdradził, co chciałby dostać pod choinkę

PŚ w Engelbergu: Polacy powalczą w piątkowych kwalifikacjach. Transmisje z konkursów na antenach TVP, na SPORT.TVP.PL oraz w apl

Kamil Stoch: nowinki treningowe? Skakaliśmy tyłem [WIDEO]

Trener Niemców krzyczał: bez telemarku! Polskie wspomnienia z Engelbergu