tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

"Historia sportu w Polsce", tom 1. – recenzja

To bardzo ciekawa książka, adresowana do interesujących się sportem i jego historią oraz losami bohaterów tamtych aren.
Władysław Kozakiewicz (fot. PAP)

Autor zręcznie unika znużenia jakie na ogół niosą podobne pozycje monograficzne podając wszystko w przystępny sposób. Niektóre postacie i wydarzenia są omówione szerzej, inne jedynie odnotowane, a jeszcze inne pominięte, ale bez starty dla waloru historycznego książki. Umiejętny podział na okresy i dyscypliny daje czytelnikowi możliwość dłuższego zatrzymania się nad tym, co go bardziej interesuje, pozwalając odkryć informacje, o których mimo wieloletniego zainteresowania sportem dowiadujemy się po raz pierwszy. Całość uzupełniają często unikatowe fotografie.

Śledząc dzisiejsze wydarzenia sportowe i postępującą komercjalizację tej dziedziny życia, aż nie chce się wierzyć , że aż tak długi i trudny był okres rozwoju sportu. Możemy prześledzić jak rozwijały się w Polsce różne dyscypliny, jak ciężko było dorównać najlepszym na świecie. Wszechstronność mistrzów okresu międzywojennego dziś wydaje się nie do pomyślenia. Inne były stroje, inne zwyczaje, ale niezmienne pozostaje poczucie narodowej dumy po sukcesach naszych oraz zainteresowanie życiem wybitnych postaci.

I tak stopniowo dochodzimy od historii do czasów, które coraz lepiej pamiętamy. Raz jeszcze przeżywamy wydarzenia, które mocno utkwiły w pamięci, analizujemy wyniki i fakty oraz odświeżamy sobie te niezapomniane przeżycia odkrywając czasem jeszcze coś nowego, a w przypadku naszych ulubionych dyscyplin mamy nawet niedosyt, że autor nie poświęcił im więcej miejsca. Nawet długa podróż pociągiem dzięki lekturze tej książki upłynie bardzo szybko i przyjemnie. Czekam z zainteresowaniem na tom 2.

Stanisław Snopek