tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Gorąca dyskusja. Dziennikarze dopytują o Roberta Kubicę

Choć do rozpoczęcia sezonu Formuły 1 zostały niecałe dwa tygodnie, to nie milknie debata na temat słuszności decyzji Williamsa co do obsady zespołu. Niektórzy dziennikarze zauważają, że Robert Kubica w Barcelonie był szybszy od "etatowych" kierowców – Lance’a Strolla i Siergieja Sirotkina, a jest trzeci w hierarchii. Rezultaty z testów stanowią jednak tylko część prawdy o formie wszystkich zawodników.
Robert Kubica (fot.Getty Images)

Dyskusja rozgorzała po wypowiedzi Paddy’ego Lowe’a, dyrektora technicznego Williamsa, który został poproszony o skomentowanie faktu, że Kubica w trakcie barcelońskich testów jeździł szybciej od młodszych kolegów z zespołu.

To nie wydarzy się w przyszłości, dlatego nie zgadzam się ze stawianiem sprawy w ten sposób – stwierdził. Dlaczego Lowe twierdzi, że taka sytuacja nie będzie miała już miejsca? Chodzi o to, że Stroll i Sirotkin jeździli według indywidualnych programów, które niekoniecznie miały na celu osiągnięcie jak najlepszych czasów okrążeń. To mogłoby tłumaczyć, dlaczego obaj znaleźli się za plecami Kubicy.

Drugim powodem, jak tłumaczą eksperci, może być fakt, że kierowcy po prostu na razie oszczędzają się, a nikt nie wywiera na nich presji.

Od prawej w białych bluzach: Robert Kubica, Siergiej Sirotkin i Lance Stroll (fot. Getty Images) Stroll "pod ochroną"

Tak czy inaczej, Williams jak ognia stara się unikać porównań Kubicy do Strolla i Sirotkina. Już przed testami Lowe traktował to jak temat tabu. Na pytania o możliwość uzyskania szybszych czasów przez Polaka, odpowiadał: – nie chcę nic mówić na ten temat. Po prostu uważam, że to nie jest warte wyjaśnienia.

Stara się jednak wspierać młodych kierowców, a w szczególności Kanadyjczyka. – Lance jest jeszcze bardzo młody. Mimo to jest na zupełnie innym poziomie niż 12 miesięcy temu – stwierdził.

Według zespołu obecność Sirotkina powinna korzystnie wpłynąć na Strolla. Rosjanin zastąpił Felipe Massę – doświadczonego i uznanego kierowcę. – Osiągnięcia Lance’a będą teraz rozpatrywane w innym kontekście. To było dla niego szkodliwe, gdy myślał, że musi być tak silny jak Felipe – dodał Lowe.

Samochód CEFC Manora podczas wyścigu na Silverstone w 2017 roku (fot. Getty Images) Nowe możliwości

W zaciszu – zupełnie poza spekulacjami – Kubica robi swoje i koncentruje się na ściganiu. Polak na torze w Aragonii w środę testuje Ginettę LMP1. W jakim celu? Zespół CEFC TRSM Racing kompletuje drużynę na zbliżający się sezon World Endurance Championship (start 5 maja na torze w Spa). Polak był już w Hiszpanii w lutym, ale ze względu na awarię silnika zdołał przejechać tylko dwa okrążenia.

Kubica jeszcze nie zdecydował czy będzie startował w zespole Graeme’a Lowdona. Manor chce skompletować skład w zbliżających się tygodniach. – Idealny scenariusz to taki, w którym wszystko mamy gotowe przed prologiem (na torze Paul Ricard) na początku kwietnia – powiedział Lowdon portalowi "Autosport".

Robert Kubica podczas testów w Barcelonie (fot. Getty Images) Jak najwięcej kilometrów

Trzeci kierowca Williamsa jest otwarty na propozycje i może godzić jazdę w WEC z F1. – Ten rok będzie dla mnie intensywny. Z jednej strony, z pewnością chciałbym być zaangażowany w dobry projekt LMP1, który dałby mi możliwość przejechania wielu kilometrów – powiedział.

Podejmę decyzję jak zasiądę za kierownicą. Bez tego nie jestem w stanie świadomie zdecydować. Jednak to nie tylko kwestia tego czy będę chciał jeździć, czy nie, ale również chodzi o terminarz – zapewnił Polak. – Jest kilka rzeczy, które muszą się dograć. To nie jest tak łatwe, żebym od razu powiedział "tak" lub "nie". To skomplikowane – jak zawsze – dodał.

Sezon WEC, jak wcześniej wspomniano, rozpoczyna się 5 maja 2018 roku w Spa i kończy się 16 czerwca 2019 roku 24-godzinnym wyścigiem w Le Mans. W kalendarzu wyścigowym wyścig we Francji i Belgii znajduje się dwukrotnie, a poza nimi zaplanowano także rundy w: Japonii, Chinach, Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Szybki jak Kubica. Władze Williamsa mają o czym myśleć
F1: bezkonkurencyjny Daniel Ricciardo, nietypowa inicjatywa kibiców Kubicy
Robert Kubica: chciałbym, żeby historia zatoczyła koło

podobne informacje

Ważny rok Roberta Kubicy. "Gdyby Williams był w środku stawki, być może cierpiałbym bardziej"

Kalendarz Formuły 1 na sezon 2019 potwierdzony. Kubica zacznie w Australii

Formuła 1: Latifi rezerwowym w Williamsie

Znamy numer, z którym startować będzie Kubica