tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

PŚ: Vonn najlepsza w Are, Goggia królową zjazdu

Mistrzyni olimpijska z Pjongczangu Włoszka Sofia Goggia zdobyła małą Kryształową Kulę alpejskiego Pucharu Świata w zjeździe. Finałowe zawody w szwedzkim Are wygrała Amerykanka Lindsey Vonn, przed Goggią i swoją rodaczką Alice McKennis.
Sofia Goggia (fot. Getty)

PŚ w biegach: Norwegowie blisko dwóch Kryształowych Kul

Vonn wygrała 82. pucharowe zawody w karierze, ale w klasyfikacji końcowej zjazdu o trzy punkty ustąpiła Goggii. Wcześniej Amerykanka osiem razy była najlepsza w PŚ w tej konkurencji, a Goggia po raz pierwszy wywalczyła takie trofeum.

Przed finałowymi zawodami Goggia wyprzedzała Vonn o 23 punkty. Gdy Amerykanka na mecie uzyskała czas o 0,06 s lepszy od Włoszki, cieszyła się jakby odniosła życiowy sukces. Okazało się jednak, że żadna rywalka już ich nie przedzieliła i to mniej doświadczona alpejka zdobyła Kryształową Kulę.

– Po igrzyskach nie było mi łatwo się skoncentrować, ale powiedziałam sobie, że muszę jeszcze zdobyć Kryształową Kulę. Udało się, ale jeszcze nigdy z taką niecierpliwością nie czekałam na zakończenie zawodów, jak dzisiaj – przyznała 25-letnia Goggia, która sukcesy na arenie międzynarodowej zaczęła odnosić z ubiegłym sezonie. Do tej pory wygrała cztery zawody PŚ – trzy w zjeździe i jedne w supergigancie.

Vonn na pocieszenie zostało 82. zwycięstwo w karierze. Ma już tylko cztery mniej od legendarnego Szweda Ingemara Stenmarka. – Zrobiłam wszystko co mogłam. Porażka trzema punktami jest oczywiście okrutna, ale nie tak bardzo, jakbym straciła dużą Kryształową Kulę – podkreśliła Amerykanka.

Środowy zjazd odbywał się na skróconej trasie. Z powodu silnego wiatru organizatorzy nie byli w stanie przygotować całego stoku także na obowiązkowe treningi.

Zawody finałowe w Aare potrwają do niedzieli. Już wcześniej zwycięstwo w klasyfikacji generalnej PŚ zapewnili sobie Austriak Marcel Hirscher i Amerykanka Mikaela Shiffrin.

wyniki zjazdu:

1. Lindsey Vonn (USA)      55,65   
2. Sofia Goggia (Włochy)    55,71 
3. Alice McKennis (USA)     55,93 
4. Viktoria Rebensburg (Niemcy) 55,98 
5. Jasmine Flury (Szwajcaria)  56,02 
6. Johanna Schnarf (Włochy)   56,08 

klasyfikacja generalna PŚ:

1. Mikaela Shiffrin (USA)      1673 pkt
2. Wendy Holdener (Szwajcaria)   1068
3. Viktoria Rebensburg (Niemcy)   897
4. Petra Vlhova (Słowacja)      864
5. Sofia Goggia (Włochy)       858
6. Tina Weirather (Liechtenstein)  847 
... 
110. Maryna Gąsienica-Daniel (Polska) 15

Klasyfikacja końcowa zjazdu:
 
1. Sofia Goggia (Włochy)       509 
2. Lindsey Vonn (USA)        506
3. Tina Weirather (Liechtenstein)  394

podobne informacje

Alpejski PŚ: ostatni slalom w sezonie dla Shiffrin

Alpejski PŚ: szwedzki triumf w zawodach drużynowych

Alpejski PŚ: klasyfikacja generalna supergiganta dla Weirather

Alpejski PŚ: Hirscher chce wrócić na początku grudnia