tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Vikersund: Stoch w środku stawki i... "taniec z belkami"?

Do końca sezonu najlepszych skoczków świata czekają już wyłącznie loty. W piątek wystąpią w treningach i prologu w Vikersund. To na tym obiekcie rok temu Stefan Kraft oddał najdłuższy skok w historii. – Kamil Stoch może pobić ten rekord – prognozuje Piotr Żyła.
(fot. Getty/PAP/EPA)

ZWYCIĘSTWO STOCHA I REKORD SKOCZNI W TRONDHEIM

Czwartkowa rywalizacja była przedsmakiem zmagań w lotach. – Był bardzo mocny wiatr z przodu. Skoczkowie czuli coś takiego jak na mamucie – duży opór po wyjściu z progu – analizował Adam Małysz. Gdy najlepsi skakali na Granasen w Trondheim, grupa norweskich skoczków testowała oddalony o ponad 500 kilometrów obiekt Vikersundbakken. Spośród 22 zawodników najdalej skoczył znany z występów w Oslo i Lillehammer – Sondre Ringen. Uzyskał 226,5 metra.

Hula: rekord skoczni z 1. belki? Długo czegoś takiego nie zobaczymy! W 2011 roku na przebudowanej Vikersundbakken zaczął się nowy rozdział lotów narciarskich. Johan Remen Evensen pobił rekord świata (246,5 m). Cztery lata później Peter Prevc osiągnął magiczną granicę ćwierć kilometra. Kolejne niezapomniane konkursy odbyły się w poprzednim sezonie, a 253,5 metra osiągnął Kraft. Znakomita forma Stocha jest zwiastunem kolejnych emocji.

Tym razem na skok Polaka nie będzie trzeba czekać do końca serii. Zawody, a także treningi i kwalifikacje są przeprowadzane według klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w lotach narciarskich. W tej Stoch zajmuje dopiero 20. miejsce. Taką pozycję zajął w jedynym w tym sezonie konkursie na mamucie zaliczanym do cyklu (punktowane nie były mistrzostwa świata w Oberstdorfie).

Stoch ruszy zatem pomiędzy słabo skaczącym w tym sezonie Taku Takeuchim (21. w PŚ w lotach), a dość solidnym Stephanem Leyhe (19. miejsce). To zwiastuje konieczność kolejnej zmiany długości najazdu na skok lidera Raw Air. Kibice mogą zresztą szykować się na "taniec z belkami". W gronie zawodników bez punktu w Pucharze Świata w lotach są Richard Freitag, Dawid Kubacki i Gregor Schlierenzauer. Jury będzie musiało zachować czujność.

Liderem klasyfikacji lotników jest Andreas Stjernen, który ma 90 punktów przewagi nad Stochem. W walce o końcowe zwycięstwo liczyć mogą się też drugi Daniel Andre Tande, czwarty Robert Johansson i być może dziewiąty Stefan Kraft. Mała Kryształowa Kula zostanie wręczona na koniec sezonu w Planicy. Tego trofeum w swojej bogatej kolekcji Stoch jeszcze nie ma...

Transmisja sobotniego konkursu drużynowego od 16:00 w TVP1. Zawody indywidualne dzień później – również od 16:00 w TVP1.

Co za odległość! Eisenbichler skoczył w Trondheim 148,5 metra!
Stoch: cieszyłem się każdym momentem tego skoku!
Kot: nie pamiętam takiego konkursu!
Żyła: Stoch to inna liga. Może pobić rekord

podobne informacje

PŚ: FIS przymyka oko. Vikersund walczy z czasem

Raw Air czy mistrzostwa Polski? Zamieszanie w PZN

PŚ w skokach: równe premie dla kobiet i mężczyzn w turnieju Raw Air

Nagrody milionera Stocha. Wazony, rower, ale nie samochód