tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

FIFA potwierdza: VAR na mundialu w Rosji

System wideoweryfikacji dobrze przyjął się w piłce nożnej. Dlatego działacze FIFA stwierdzili, że nie ma sensu zwlekać – czas, aby VAR zagościł w finałach mistrzostw świata. Na kongresie organizacji w Bogocie zdecydowano, że dojdzie do tego już w Rosji w 2018 roku.
VAR w trakcie meczu Serie A (fot. Getty Images)

FIFA zdecydowała. Polska gospodarzem MŚ U20!

O decyzji poinformował na konferencji prasowej przewodniczący FIFA Gianni Infantino. Szwajcar wierzy, że system VAR sprawdzi się w Rosji. – Nikt nie zagłosował przeciwko wideoweryfikacji. Na pewno nie podjęliśmy tej decyzji pochopnie – wyjaśnił.

Jeśli czegoś nie wypróbujesz, nie możesz wiedzieć, jak działa. Z tego powodu przeprowadziliśmy szereg testów. Wykazały one, że bez VAR-u sędzia potrafi popełnić poważną pomyłkę w co trzecim meczu. Taka jest średnia. Z VAR-em arbiter myli się w ten sposób co dziewiętnaście spotkań.

Jak do tej pory VAR testowano w kilku europejskich ligach. Z systemu korzystano w pucharowych rozgrywkach w Anglii, jak również w Bundeslidze i Serie A. – Musimy iść z duchem czasu – tłumaczył Infantino.

Po raz pierwszy z VAR-u skorzystano podczas Klubowych Mistrzostw Świata w 2016 roku. System testowano także w trakcie Pucharu Konfederacji w 2017 roku. Nie zawsze jednak przyjmował się dobrze, co widać w Anglii i Niemczech.

Po zwycięstwie Tottenhamu 6:1 nad Rochdale w Pucharze Anglii w lutym system opisano jako "komiczny" i "upokarzający" – anulowano wtedy gola, były też wątpliwości co do rzutu karnego. Dlatego w Premier League w przyszłym sezonie VAR nie zostanie wprowadzony. Sędziowie nie będą też z niego korzystać w Lidze Mistrzów.

Nowy sezon będzie się za to wiązać z wprowadzeniem systemu wideoweryfikacji do ligi hiszpańskiej i francuskiej. Z kolei w Niemczech 22 marca ma zapaść decyzja, czy VAR pozostanie w Bundeslidze – jak do tej pory system budził w tych rozgrywkach sporo kontrowersji.

VAR stosowany jest również w Lotto Ekstraklasie. W Polsce sędziowie nie korzystają jednak z systemu w każdym meczu. Jak do tej pory VAR jest odbierany w naszym kraju raczej pozytywnie.

Odliczanie do mundialu. Latynosi uczą się rosyjskiego