tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Neymar chce odejść z PSG. Ma dość Francji

W mediach coraz częściej mówi się o powrocie Neymara do ligi hiszpańskiej. Napastnik miałby zostać wykupiony przez Real Madryt po zaledwie rocznym pobycie w Paris Saint-Germain. Brazylijski portal "UOL Esporte" tłumaczy, dlaczego zawodnik nie czuje się dobrze we Francji.
Neymar (fot. PAP)

FIFA zdecydowała. Polska gospodarzem MŚ U20!

Wzmożona agresja

Gdy Neymar trafił do PSG za 222 miliony euro, automatycznie stał się celem dla wszystkich w lidze. To na nim skupia się uwaga obrońców, którzy nie zawsze grają czysto. Wręcz odwrotnie – Brazylijczyk stale musi obawiać się o to, czy nie dozna kontuzji. Zresztą teraz też leczy uraz.

Dla porównania – w Ligue 1 Neymar jest faulowany średnio 5,7 razy na mecz. W Hiszpanii współczynnik był niższy, bo wynosił 3,5 faulu. Różnica jest wyraźna, aczkolwiek nie bez wpływu jest to, że w Barcelonie ważniejszym piłkarzem od Brazylijczyka był Leo Messi.

Neymar (fot. Getty Images) Sędziowanie

A fauli mogło by być jeszcze więcej, gdyby – jak według "UOL Esporte" twierdzi Neymar – gwizdano wszystkie przewinienia popełnione na nim. Arbitrzy często nie widzieli powodu do przerwania gry w sytuacjach, które zdaniem piłkarza były jasne. Lider PSG chciałby czuć się bardziej "chroniony" przez sędziów.

Na murawie Neymar stale na nich narzeka. Z tego powodu został wyrzucony z boiska w zremisowanym 2:2 w listopadzie spotkaniu z Marsylią, a dodatkowo zawieszono go na dwa mecze. Pod tym względem arbitrzy z Hiszpanii znacznie bardziej przypadali mu do gustu.

Kamil Glik (fot. PAP) Poziom gry

W Europie są mocniejsze rozgrywki niż Ligue 1, to żadna tajemnica. Najlepsi zawodnicy rzadko trafiają do Francji, bo brakuje tam zespołów na najwyższym poziomie. Między innymi dlatego transfer Neymara do PSG zdziwił nie tylko hiszpańskich kibiców.

Teraz Brazylijczyk zaczyna coraz wyraźniej zauważać najważniejszą wadę ligi francuskiej. Wolałby grać w Hiszpanii lub Anglii, bo dzięki temu łatwiej byłoby mu o zajmowanie czołowych pozycji w plebiscytach, szczególnie Złotej Piłce "France Football". Prawdziwym wyzwaniem dla paryżan jest tylko Liga Mistrzów.

Edinson Cavani (fot. PAP) Słaby stan boisk

Czasem za gorszą, mniej efektowną grę PSG odpowiada zły stan obiektów sportowych rywali. Zawodnicy z Paryża publicznie apelowali do Francuskiej Federacji Piłkarskiej o kontrolę boisk. Murawy mają zbyt wysoką trawę i sporo wyrw, a to zwiększa ryzyko kontuzji i uniemożliwia sprawne operowanie futbolówką.

Busy i zgrupowania

Nie jest tak, że Neymar nie przywykł do podróży busami na mecze. Miał na to szansę na początku kariery, więc to, że PSG, z uwagi na bliskie odległości we Francji, często korzysta z tej formy lokomocji nie jest dla niego niczym nowym.

Mimo wszystko to męczy. Efekt dodatkowo wzmaga fakt, że francuska federacja inaczej podchodzi do terminów przyjazdów na mecze. W Hiszpanii z reguły zezwalano na zjawienie się w mieście przeciwników w dniu spotkania. We Francji najczęściej trzeba tam zawitać jeszcze dzień przed potyczką.

podobne informacje

Klasyfikacja Złotego Buta: Krzysztof Piątek na podium razem z Leo Messim. Prowadzi Kylian Mbappe

Pele przestrzegł Neymara. "Bóg dał ci talent, a ty..."

"Świetny piłkarz musi tam zagrać". Neymar wie, gdzie chce odejść

Najlepsi piłkarze bez Złotej Piłki. Wybierz numer jeden [głosowanie]