tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Zabrać wazon, zdobyć kulę. Ostatni akt Raw Air w TVP1

To może być wyjątkowo pamiętna niedziela. Kamil Stoch ma szansę wygrać turniej Raw Air oraz zapewnić sobie triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. A wszystko na nieprzewidywalnym mamucie w Vikersund. Transmisja od 16:00 w TVP1.
Kamil Stoch (fot. PAP/EPA)

Zobacz, jak relacjonowaliśmy sobotnie zawody w Viekrsund

Kalkulatory nie powinny być potrzebne. Jeśli Kamil Stoch stanie na podium zawodów na Vikersundbakken, zapewni sobie drugą w karierze Kryształową Kulę bez względu na wynik Richarda Freitaga – jedynego skoczka, który ma teoretyczne szanse wyprzedzić go w "generalce" Pucharu Świata. Niemiec traci do Polaka 245 punktów, a do końca sezonu pozostały jedynie trzy indywidualne konkursy.

"Daliśmy z siebie wszystko, ale Norwegowie byli poza zasięgiem" Wszystko wskazuje więc na to, że Polak zapewni sobie drugą w karierze Kryształową Kulę jeszcze przed weekendem w Planicy. Stanie się także pierwszym skoczkiem, który zatriumfuje w Pucharze Świata po 30. roku życia. Całkiem możliwe, że nie będzie to jednak jedyny powód do świętowania w niedzielę.

Stoch jest bowiem także w komfortowej sytuacji przed ostatnimi zawodami Raw Air. Ma 55,7 punktu przewagi nad Robertem Johanssonem po 14 z 16 planowanych skoków. W sobotę Norweg zdołał jednak odrobić do Polaka blisko 30 "oczek" – głównie ze względu na nie najlepszy pierwszy skok mistrza olimpijskiego. – Dość mocno spóźniłem i później nie było szans odlecieć. Drugi skok to już jednak był taki skok, jaki chciałbym oddawać – oceniał.

Sobotnia "drużynówka" była popisem gospodarzy. Znakomicie skakał nie tylko popularny "Wąsacz". Świetnie radzili sobie mistrz świata w lotach – Daniel Andre Tande oraz lider Pucharu Świata w lotach – Andreas Stjernen. Najwyższą indywidualnie notę uzyskał jednak rekordzista świata – Austriak Stefan Kraft. Grono faworytów niedzielnego konkursu będzie większe niż w przypadku poprzednich zawodów.

Wśród głównych aktorów z pewności znajdzie się jednak Stoch. Polak zwyciężył na Vikersundbakken przed rokiem. Pełen zwrotów akcji konkurs kończył ówczesny lider Raw Air Andreas Wellinger. Zepsuł jednak skok i stracił niemal pewne zwycięstwo w konkursie.

W porównaniu do zeszłego sezonu organizatorzy wprowadzili do regulaminu istotną zmianę. Lista startowa drugiej serii zostanie ustalona według punktów w klasyfikacji generalnej Raw Air. Lider turnieju (jeśli oczywiście awansuje do "30") będzie skakał ostatni bez względu na miejsce zajmowane na półmetku konkursu.

Transmisja zawodów od 16:00 w TVP1.

Aktualizacja
Druga seria niedzielnego konkursu odbędzie się jednak według tradycyjnych zasad – w kolejności odwrotnej do miejsc zajmowanych na półmetku. Decyzję w niedzielę przekazali organizatorzy.

Kamil Stoch: byłem dość zaskoczony wynikami