Śląski finał hokejowy?

Coraz bliżej ostatecznych rozstrzygnięć w Polskiej Hokej Lidze. Jesteśmy po czwartych meczach półfinałowych i jak na razie przebieg rywalizacji w parach GKS Tychy – TatrySki Podhale i Tauron KH GKS Katowice – Comarch Cracovia jest niemal identyczny.

(fot. PAP)

Śląskie drużyny, po bezproblemowych ćwierćfinałach (po 4-0 w serii), rozpoczęły półfinały na własnym lodowisku i zarówno tyszanie jak i katowiczanie w pełni wykorzystali ten atut odnosząc po dwa zwycięstwa. Rywalizacja przeniosła się do Nowego Targu i Krakowa. Magia swojej hali nadal działała. Szarotki, dzięki świetnej grze tercetu Biezais-Kolusz-Ogorodnikow w trzecim meczu pokonały tyszan, a Pasy, mimo problemów w III tercji, uporały się z katowiczanami.

Przy stanie 2-1 w serii dla śląskich klubów odbyły się więc arcyważne mecze numer 4. Najpierw niezwykle wyrównały pojedynek obejrzeli kibice w Nowym Targu. O skromnym, ale jakże cennym, zwycięstwie tyszan 3:2 przesądziła bramka strzelona w 43. minucie przez Bartosza Ciurę. W piątek (16.03) przed szansą na wyrównanie rywalizacji stanęła Comarch Cracovia. Pasom jednak praktycznie nic nie wychodziło, na czele z grą w przewadze. Na początku II tercji Petr Chaloupka w końcu pokonał świetnie broniącego Shane’a Owena, ale Mikołaj Łopuski szybko strzelił na 1-1. Do końca regulaminowych 60 minut wynik nie uległ zmianie i konieczna była dogrywka. Potrwała zaledwie 114 sekund, gdy Tomasz Malasiński po solowym rajdzie pokonał Rafała Radziszewskiego.

Drużyny z Małopolski znalazły się w bardzo trudnej sytuacji. Śląskie GKSy potrzebują jednego zwycięstwa by awansować do finału i najbliższe mecze rozegrają przed własną publicznością. W niedzielę (18.03, 16:45) tyszanie podejmą Tatryski Podhale, a w poniedziałek (19.03, 18:30) katowiczanie zagrają z Comarch Cracovią. Oba mecze oczywiście w TVP Sport i na sport.tvp.pl. Ostatni raz śląski finał PHL (Tychy-Jastrzębie) oglądaliśmy w 2015. Wiele wskazuje na to, że historia się powtórzy, chociaż krążek wciąż w grze, więc póki co GKS Tychy daję 90% szans na finał, a Tauronowi KH GKS Katowice 80 proc.

Ostatnie dni to także radość w środowisku hokejowym na Pomorzu. MH Automatyka Gdańsk utrzymała się w PHL kosztem Anteo Naprzodu. Janowianie zamienili się miejscami z Nestą Mires Toruń, która w finale I ligi wygrała rywalizację z Zagłębiem Sosnowiec.