tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Niemożliwa misja Stocha? Zostały dwa łupy w PŚ

Jeden z najbardziej napiętych sezonów w historii skoków narciarskich dobiega końca. – To będzie totalna zabawa – zapowiada Polak pytany o weekend w Planicy. Zmagania w Słowenii wyłonią jednak zdobywców dwóch ostatnich skalpów w cyklu 2017/18. Transmisje zmagań od piątku w TVP1.
Kamil Stoch (L, góra) i (P) oraz Andreas Stjernen i Robert Johansson (L, dół) (fot. PAP/Getty)

Pokaz mocy na Północy – droga Stocha po Kryształową Kulę

Olimpijskie złoto, zwycięstwo w Turnieju Czterech Skoczni, wygrana w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, triumf w Raw Air oraz w Willingen Five – kolekcja trofeów skoczka z Zębu została znacznie powiększona w ostatnich miesiącach. Do zdobycia pozostały jeszcze dwa. To Mała Kryształowa Kula dla najlepszego lotnika sezonu oraz nagroda dla zwycięzcy premierowej edycji turnieju Planica 7.

Koncert Żyły i Stocha? "Na razie się uczymy" Szczęśliwa siódemka?

Czy to był sezon marzeń? On jeszcze się nie skończył. Zostały jeszcze ostatnie konkursy, takie najprzyjemniejsze, już na totalnym luzie – zaznaczył w niedzielę Stoch, który z Letalnicy ma znakomite wspomnienia. W 2011 roku wygrał tam zawody, będące pożegnaniem Adama Małysza ze skokami. Sześć lat później oddał jeden z najpiękniejszych lotów w karierze, a 251,5 metra stało się rekordem słynnego obiektu w Alpach Julijskich.

Tym razem zawodników czekają cztery dni zmagań. Zaplanowano dwa konkursy indywidualne: w piątek i niedzielę. Sobota upłynie pod znakiem "drużynówki", a wszystko zacznie się czwartkowymi kwalifikacjami. Suma not uzyskanych w oceniach seriach wyłoni zwycięzcę nowego turnieju – Planica 7.

Słoweńcy musieli zareagować. Norwegowie nie ukrywają bowiem, że marzy im się aby sezon skoków kończył się wraz z Raw Air na mamucie Vikersundbakken. Dlatego organizatorzy zmagań w Planicy zdecydowali się na nową imprezę, która ma podnieść prestiż weekendu. Zwycięzca zgarnie 20 tysięcy euro premii. Stoch będzie z pewnością jednym z faworytów.

Stefan Hula: to był dla mnie dobry turniej Misja niemożliwa?

W Planica 7 wszyscy zaczynają od zera. Gorzej wygląda sytuacja w klasyfikacji Pucharu Świata w lotach, w której Stoch zajmuje 10. miejsce. Mała Kryształowa Kula to trofeum, którego nie wywalczył jeszcze żaden Polak. Gdy Adam Małysz królował w Planicy w 2007 roku, wygrywając trzy konkursy, Międzynarodowa Federacja Narciarska akurat nie przyznawała tej nagrody...

Norweski pociąg odjechał już daleko. Po dwóch z pięciu konkursów Pucharu Świata w lotach prowadzi Andreas Stjernen, a wyraźnie z przodu są jeszcze Robert Johansson i Daniel Andre Tande. Strata Stoch do lidera wynosi 130 punktów. To przede wszystkim efekt kiepskiego startu w Tauplitz, gdzie zajął 21. miejsce. Tydzień po Turnieju Czterech Skoczni odczuwał jeszcze trudy bardzo prestiżowych zmagań na przełomie roku...

Stoch na pewno nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Nawet jednak dwa triumfy na Letalnicy mogą nie dać małej Kryształowej Kuli – wówczas Stjernenowi wystarczy 71 pucharowych punktów zdobytych w Planicy... Niedziela i tak jednak "będzie dla nas", a właściwie dla skoczka z Zębu. To w końcu on odbierze nagrodę dla najlepszego zawodnika sezonu 2017/18.

Klasyfikacja Pucharu Świata w lotach

fot. TVP

podobne informacje

Puchar Świata w skokach narciarskich: organizatorzy przygotowani do zawodów w Engelbergu

Nowa skocznia w Polsce? Nietypowa lokalizacja...

PŚ w Engelbergu: miejsce, gdzie Stoch przyśpiesza. Transmisje w TVP

Wisła gotowa na przyjęcie Polaków. "Skocznia jest do ich dyspozycji"