tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Horngacher gwarancją sukcesów Polaków. "Mamy ogromny potencjał"

Do zakończenia sezonu zostały dwa indywidualne konkursy. Kamil Stoch zapewnił sobie triumf w klasyfikacji generalnej, ale dla biało-czerwonych najważniejsze będzie to, czy Stefan Horngacher zdecyduje się przedłużyć swój kontrakt. – Jest jeszcze dużo kwestii, które można udoskonalić – mówił SPORT.TVP.PL Wojciech Fortuna, mistrz olimpijski z Sapporo z 1972 roku.
Stefan Horngacher (L) i Kamil Stoch (fot. PAP)

Cezary Wilk zakończył karierę. "Tak nie da się funkcjonować"

Decyzja dotycząca przedłużenia kontraktu przez Horngachera zapadnie po ostatnich zmaganiach w Planicy. Na miejscu pojawią się najważniejsi przedstawiciele Polskiego Związku Narciarskiego. Choć Apoloniusz Tajner zapewniał, że złożenie kolejnego podpisu przez Austriaka to tylko formalność, pojawiło się kilka problemów.

Zatrzymać doktora

Czy przedłużenie umowy jest tak oczywiste? Niekoniecznie. Media nie wiedzą o kilku kwestiach. Wiele zależy od decyzji żony Horngachera, która doradza mu od początku współpracy z kadrą Polaków. Mam nadzieję, że wszystko pójdzie po myśli biało-czerwonych. Złapali luz współpracując z takim profesjonalistą. To może zapewnić im kolejne udane starty w nadchodzących miesiącach – mówił SPORT.TVP.PL Rafał Kot, były fizjoterapeuta kadry.

Jednym z najważniejszych postulatów szkoleniowca jest rozwinięcie współpracy z doktorem Haraldem Pernitschem, który doradza naszej kadrze od 2016 roku. – Cały czas musimy inwestować w drobne, ale kosztowne rzeczy. Związek utrzymuje na bieżąco kontakt ze sponsorami. Powinno to zapewnić finansową swobodę – zaznaczył Małysz po zakończeniu rywalizacji w norweskim cyklu Raw Air.

Polscy skoczkowie z brązem olimpijskim (fot. Getty) Długa lista zwycięstw

Podpisanie umowy przez Horngachera będzie dobrą informacją między innymi dla Dawida Kubackiego czy Kamila Stocha. Zawodnicy powtarzają, że to najlepsze z możliwych rozwiązań. Intensywna praca z Austriakiem ma przełożenie na zdobywane trofea. Od 24 marca 2016 roku (przejęcie stanowiska pierwszego szkoleniowca przez Horngachera) kibice cieszyli się między innymi ze zwycięstw Stocha w dwóch Turniejach Czterech Skoczni, zdobycia przez skoczka z Zębu indywidualnych medali mistrzostw świata w lotach i igrzysk olimpijskich oraz zdobycia Pucharu Narodów w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Od kilku miesięcy powtarzam, że Polaków szkoli jeden z najlepszych specjalistów w swoim zawodzie. Kadra ma ogromny potencjał i rezerwy, które należy odpowiednio wykorzystywać. Jeśli plan działań pozostanie taki sam, to zawodników czekają kolejne sukcesy – podsumował Fortuna.

Stefan Horngacher: będziemy walczyć w Pucharze Narodów