tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

El. ME: rywalki boją się liderek polskiej kadry

Meczami z Czarnogórą wznowią zmagania w eliminacjach ME szczypiornistki reprezentacji Polski. W trenującej od kilku dni we Władysławowie kadrze Leszka Krowickiego są między innymi Kinga Achruk oraz Karolina Kudłacz-Gloc. I to właśnie tych zawodniczek najbardziej obawiają się rywalki. – Przed nami mecze z najatrakcyjniejszym przeciwnikiem w grupie – oceniła Itana Grbić. Pierwszy mecz z Czarnogórą rozegrany zostanie w środę 21 marca w Gdyni. Rewanż trzy dni później w Plevlji. Transmisja obu spotkań w TVP Sport, aplikacji mobilnej oraz na SPORT.TVP.PL.
Karolina Kudłacz-Gloc (P) (fot. PAP)

Szczypiornistki walczą o Euro. Mecze z Czarnogórą w TVP

Przed biało-czerwonymi trudne zadanie. Czarnogórki tworzą mocną i nieobliczalną reprezentację. Przed rokiem były rewelacją mistrzostw świata, w których uplasowały się na szóstej pozycji.

Uwaga na Achruk i Kudłacz-Gloc!

Selekcjoner Per Johanson ma do dyspozycji wszystkie najlepsze zawodniczki z wyjątkiem Mariny Rajcić. Co więcej, do zespołu po problemach zdrowotnych wróciły Majda Mehmedović i Andela Bulatović. W kadrze ciągle występuje legendarna Katarina Bulatović, a polskim kibicom dobrze znana jest Sanja Premović, która w latach 2014-2016 występowała w Metraco Zagłębiu Lubin.

Jovanka Radicević (fot. Getty Images) Liderką kadry niezmiennie od lat jest jednak Jovanka Radicević, która po sezonie przeniesie się z Vardaru do CSM Bukareszt. – Cieszę się, że znowu spotkałyśmy się na zgrupowaniu. Czekamy z niecierpliwością na mecze z Polską. Jesteśmy gotowe walczyć o zwycięstwa i na wyjeździe, i u siebie – powiedziała Radicević. – To jednak nie będą łatwe mecze, bo rywalki mają w swoich szeregach znakomite zawodniczki, które pokazały swoją wartość np. pokonując podczas mistrzostw świata Szwecję – dodała.

W podobnym tonie wypowiedziała się Itana Grbić. Młoda skrzydłowa wskazała, których polskich szczypiornistek najbardziej obawia się czarnogórski zespół. – Przed nami mecze z najatrakcyjniejszym i najgroźniejszym rywalem w fazie grupowej, prowadzonym do boju przez świetnie grającą w drużynie narodowej Kingę Achruk oraz liderkę – Karolinę Kudłacz-Gloc, która potrafi poderwać cały zespół do walki – oceniła.

Grbić stwierdziła także, że po dwóch z rzędu czwartych miejscach w MŚ (w 2013 i 2015 roku) oraz kilku latach pracy Kima Rasmussena, reprezentacja Polski na stałe dołączyła do grona silnych ekip, które potrafią pokonać każdego rywala. – Grają szybko, kombinacyjnie, mają solidną obronę – komplementowała biało-czerwone.

Krowicki: tworzymy dobry kolektyw. Stawiamy małe kroczki... Dwie kontuzje w polskiej kadrze

Im bliżej spotkań, tym więcej problemów ma jednak selekcjoner Leszek Krowicki. Już podczas zgrupowania z kadry wypadła kontuzjowana Weronika Gawlik (zastąpiła ją Weronika Kordowiecka). Do końca nie jest też pewne czy przeciwko Czarnogórkom będzie mogła wystąpić Monika Kobylińska.

– Monika przyjechała na zgrupowanie z kontuzją dłoni. Obawiam się, że może nie zagrać w środowym spotkaniu – powiedział selekcjoner.

– Ostatnim sprawdzianem przed konfrontacją z Czarnogórą był niedzielny sparing z prowadzoną przez trener Sabinę Włodek drugą reprezentacją. W tym spotkaniu nikt nie notował wyniku, bo nie był on najważniejszy. Chcieliśmy sprawdzić pewne rzeczy oraz przetestować różne taktyczne warianty – podsumował przygotowania biało-czerwonych Krowicki.

Urtnowska: potrafimy dobrze grać w piłkę ręczną! Początek drogi do Tokio

Po dwóch dotychczasowych kolejkach Polki liderują w grupie. Na przełomie września i października wysoko pokonały bowiem Włoszki i Słowaczki. Awans do turnieju finałowego ME uzyskają zwycięzcy grup oraz drużyny z drugiego miejsca, a także najlepszy zespół spośród tych z trzecich miejsc. To oznacza, że urwanie punktów Czarnogórkom, niemal na pewno da biało-czerwonym miejsce w gronie finalistek Euro 2018.

Mistrzostwa Europy to także pierwszy etap olimpijskich kwalifikacji. Mistrz Starego Kontynentu wywalczy bezpośredni awans do Tokio. Jak najwyższe miejsce w Euro pozwoli także na teoretycznie łatwiejszą drogę do MŚ 2019, które także mają ogromne znaczenie w walce o wyjazd na igrzyska.

Plan zgrupowania:

21.03.2018 – Gdynia – 3. mecz kw. do ME 2018: Polska – Czarnogóra godz. 17:30 (TVP Sport, aplikacja i SPORT.TVP.PL)
23.03-26.03.2018 – Plevlja – konsultacja szkoleniowa
24.03.2018 – Plevlja – 4. mecz kw. do ME 2018: Czarnogóra – Polska godz. 15:45 (TVP Sport, aplikacja i SPORT.TVP.PL)

Kadra reprezentacji Polski na mecze z Czarnogórą:
1. Janiszewska Katarzyna – GTPR Gdynia
2. Kozłowska Joanna – GTPR Gdynia
3. Szarawaga Joanna – GTPR Gdynia
4. Zych Aleksandra – GTPR Gdynia
5. Achruk Kinga – SPR Lublin SSA
6. Drabik Joanna – SPR Lublin SSA
7. Rosiak Aleksandra – SPR Lublin SSA
8. Kordowiecka Weronika – GTPR Gdynia
9. Michałów Monika – Piłka Ręczna Koszalin S.A.
10. Roszak Romana – Piłka Ręczna Koszalin S.A.
11. Górna Adrianna – MKS Zagłębie Lubin S.A.
12. Grzyb Kinga – MKS Zagłębie Lubin S.A.
13. Kobylińska Monika – TuS Metzingen (Niemcy)
14. Kudłacz – Gloc Karolina – SG BBM Bietigheim (Niemcy)
15. Lisewska Sylwia – EKS Start Elbląg
16. Płaczek Adrianna – Fleury Loiret Handball (Francja)
17. Urtnowska Ewa – Toulon Saint Cyr Var Handball (Francja)
18. Zawistowska Daria – SPR Pogoń Szczecin

"Rasmussen dostał kilka lat. Krowickiemu też dajmy czas"
Kristina Repelewska: doświadczenie z MŚ zaprocentuje
Leszek Krowicki: mentalnie musimy jeszcze dużo poprawić