tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Abstrakcyjne porównanie "Guardiana". "Good luck to the English Franz Smuda"

Angielski trener porównywany do Franciszka Smudy – brzmi abstrakcyjnie? Nie dla felietonisty "Guardiana". Niestety osobą, z którą zestawiono popularnego "Franza", nie jest Eddie Howe, Roy Hodgson czy Sam Allardyce...
Fot. theguardian.com

Kiepski żart Neymara. "Uczcił" pamięć Hawkinga...

"Jak już na pewno wiecie, Franz Smuda to menedżer Widzewa Łódź w polskiej trzeciej lidze" – pisze żartobliwie Nick Miller. Dalej zwraca jednak uwagę na to, że mowa o klubie z trzeciego największego polskiego miasta, który w europejskich pucharach napisał piękne karty.

"Słyną ze zdjęcia majtek Manchesterowi United" – czytamy. Mowa oczywiście o 1. rundzie Pucharu UEFA 1980-81, w której łodzianie wyeliminowali Czerwone Diabły (a w kolejnej). W tamtych czasach zresztą dość regularnie lali angielskich potentatów – w tych samych rozgrywkach w sezonie 1977-78 Manchester City, a w Pucharze Europy 1982-83 Liverpool.

Klubowi wielkość ma przywrócić Smuda, który prowadzi Widzew po raz piąty. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku Martina Allena, który piąty raz został trenerem Barnet i ma je utrzymać w League Two, a więc na czwartym szczeblu.

Na tym porównania właściwie można skończyć. Barnet to klub, którego największymi sukcesami w historii są trzy tytuły w Football Conference, a więc rozgrywkach zespołów z piątej i szóstej ligi. Rekordowa widownia na meczu Pszczółek to 11026 osób w... sezonie 1951-52. W czasach nowożytnych najwięcej kibiców oglądało mecz z Wycombe Wanderers w sezonie 2012-13 – 6001.

Podobieństwa fizycznego również trudno się dopatrzyć (Fot. Getty Images)
Z prowincji na salony Europy. Historia Widzewa Łódź

podobne informacje

Brzęczek wciąż bez wygranej, ale... bywało gorzej. Najgorsze serie kadry

Franciszek Smuda wraca na ławkę trenerską. Obejmie Górnik Łęczna

Smuda wraca na ławkę trenerską. Zrewanżuje się Widzewowi?

12 lat i starczy. Jerzy Brzęczek zakończył fatalną serię