tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Trener Nigerii: pokazałem drużynie hat-tricka Lewandowskiego

Selekcjoner reprezentacji Nigerii Gernot Rohr jest przekonany, że biało-czerwoni są faworytem grupy na MŚ w Rosji. – To, czego Polacy dokonali od Euro 2012, jest imponujące. Widziałem jak grali na Euro we Francji i jak odpadli z Portugalią po karnych. Zabrakło im szczęścia. Poza tym, mają najlepszego środkowego napastnika na świecie, jakim jest dla mnie Robert Lewandowski – przyznał. Transmisja spotkania w piątek od 19:00 w TVP 1, SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej.
Selekcjoner Nigerii: Polska jest faworytem grupy na mundialu
Robert Lewandowski (fot. Getty Images)

Nowe koszulki reprezentacji Polski. Sprawdź, jak wyglądają

O atmosferze w zespole

Duch w drużynie jest bardzo dobry. Wpłynęły na to eliminacje zakończone bez porażki i towarzyska wygrana z Argentyną w listopadzie. To była wielka niespodzianka. Każdy jest szczęśliwy. Mam 23 graczy, bardzo zdeterminowanych, by w piątek rozegrać dobry mecz przeciw Polsce.

O oczekiwaniach Nigeryjczyków przed mundialem

Mieszkam w Nigerii i widzę, że teraz ludzie oczekują, że wygramy mundial. Pasja w narodzie jest ogromna. Ale jesteśmy tu po to, by przypominać im o pokorze. Zajmujemy dopiero 52. miejsce w rankingu FIFA, a w grupie mamy Argentynę, Chorwację i Islandię – zespoły znacznie lepsze od nas. Nie możemy zapomnieć, że losowani byliśmy z ostatniego, czwartego koszyka, a na przykład Polska z pierwszego. Jesteśmy outsiderem. Ale mamy najmłodszy zespół na mundialu, ze średnią wieku poniżej 25 lat. To dla nas obietnica dalszego rozwoju.

O obiektach we Wrocławiu

Bardzo nam się podoba. To ładne miejsce, a poza tym mamy świetne boisko treningowe. Trochę się o to baliśmy, bo było bardzo zimno, ale boisko zostało odpowiednio przygotowane i podgrzane. Spotkało nas też bardzo miłe powitanie ze strony hotelu i polskich gospodarzy.

El Hadji Diouf: bez "Lewego" tracicie co najmniej 20 procent wartości

O szansach Polski na awans z grupy

Senegal znamy bardzo dobrze. Graliśmy z nimi mecz towarzyski w zeszłym roku. To naprawdę jedna z najlepszych drużyn w Afryce. Bardzo silna fizycznie. Silniejsza i bardziej doświadczona od nas, ale grająca podobny futbol. To interesujący sprawdzian dla Polski, tym bardziej, że Nigeria i Senegal to jedyne zespoły na MŚ z tzw. czarnej Afryki. Pozostałe trzy są z północy. Dla nas to też ciekawe - Polska gra dobry futbol, a my mamy w grupie Chorwację i Islandię. Argentyna to co innego. Gra fantastyczną piłkę, ale już ją znamy. Naszym drugim towarzyskim rywalem będzie Serbia. Waszym, z tego co wiem, Korea Południowa. To też ciekawy rywal. Z Japonią nigdy nic nie wiadomo. Mają dobrego trenera, który spędził wiele lat we Francji, Vahida Halilhodzicia. A jego asystent pracował wcześniej ze mną. Więc też ich dobrze znam. Ale według mnie to Polska jest faworytem tej grupy.

O Robercie Lewandowskim

Widziałem, że w meczu z Lipskiem grał niewiele, wszedł na ostatni kwadrans. Oczywiście musi być gotowy na końcówkę sezonu w Bayernie. Ale będzie to wspaniałe wyzwanie dla naszych środkowych obrońców i dla całej drużyny. Nie możemy dopuścić go do wielu okazji. Dziś rano pokazywałem drużynie jego hat-tricka w meczu z Danią. To wybitny piłkarz, wiemy o tym od dawna. Cała drużyna musi wykonać swoją pracę, jeśli nie chcemy dopuścić, by strzelał gole z taką łatwością jak choćby przeciw Danii.

O możliwościach biało-czerwonych

Półfinał dla Polski jest możliwy. A dla nas wyjście z grupy byłoby już fantastyczną niespodzianką.

Wy(stroje)ni na mundial. Biało-czerwoni zaprezentowali nowe stroje
Super Orły fruwają coraz wyżej. Nigeria rywalem Polaków
Krychowiak: przenosząc się do Anglii, wpadłem z deszczu pod rynnę
Szczęsny: nie jestem ani numerem jeden, ani dwa...

podobne informacje

Ranking FIFA: duży spadek Polaków. Nowy lider

Wilczek: robię wszystko, żeby znaleźć się w kadrze

Kadra pracuje w Juracie. "Rywalizacja nas nakręca"

Kadrowicze na celowniku. Którzy z nich zmienią latem barwy?