tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Wspomnienia młodego Pique. Telefon, szatnia i szalony Roy Keane

Roy Keane został zapamiętany nie tylko dzięki sukcesom z Manchesterem United, ale też ze względu na swój wybuchowy charakter. Jedną z historii ze sfrustrowanym Irlandczykiem w roli głównej przypomniał Gerard Pique. – Był jak Jack Nicholson w Lśnieniu – mówi Hiszpan.
Gerard Pique (fot. Getty)

Pique trafił do Manchesteru jako młody chłopak ze szkółki Barcelony. W wielkim klubie, gdzie obok siebie miał gwiazdy pokroju Keane'a i Rio Ferdinanda, był początkowo zagubiony. Zwłaszcza w szatni.

Wyobraźcie sobie taką sytuację: mam 18 lat i siedzę w szatni ramię w ramię z Ruudem van Nistelrooyem, Ryanem Giggsem i Ferdinandem. Chciałem wtedy zniknąć. Myślałem sobie: zrób swoją robotę i niech nikt nie zwraca na Ciebie uwagi – wspomina.

Hiszpan miał jednak pecha, bo tuż przed jednym z pierwszych meczów w barwach United, podczas gdy zawodnicy czekali w szatni na ostatnie wskazówki od sir Alexa Fergusona, w jego szafce zaczął wibrować telefon. Przez to naraził się na gniew Keane'a.

Roy Keane (fot. Getty) W szatni było tak mało miejsca, że praktycznie stykaliśmy się nogami z Royem, który siedział obok mnie. Dookoła grobowa cisza i nagle... cichy dźwięk wibracji telefonu. Roy wstaje i zaczyna rozglądać się po szatni. Ja wiem już, że to moja komórka, ale siedzę cicho. Roy szuka skąd pochodzi dźwięk, spogląda po wszystkich świdrującymi oczami jak Jack Nicholson w Lśnieniu – opowiada.

Kogo to telefon? – pyta. Cisza. Pyta po raz kolejny. Znów cisza. Trzeci raz, już krzycząc: kogo, k****, jest ta p********* komórka? W końcu, niczym mały chłopiec, odpowiedziałem: przepraszam, to moja. Roy wpadł wtedy w szał! O mało się nie porobiłem. Ale to była dobra lekcja – puentuje.

Teraz, w 2018 roku, niemal każdy młody chłopak sprawdza swojego iPhona tuż przed meczem. Ale wtedy, w 2006? To był inny świat. Nie można było czegoś takiego robić. Zwłaszcza w United, zwłaszcza w szatni Roy'a. To był jeden z tysiąca błędów jakie popełniłem w Manchesterze – wspomina Pique.

Hiszpan spędził w Manchesterze cztery lata, po czym w 2008 roku wrócił do Barcelony. Dla klubu z Old Trafford rozegrał w sumie 23 meczach. Keane z kolei przez 13 lat wystąpił w 480 spotkaniach United. Siedem razy zostawał mistrzem Anglii, wygrał też m.in. rozgrywki Ligi Mistrzów.

podobne informacje

El Clasico: Pique zareagował na wyzwiska w kierunku Ramosa [wideo]

Hiszpańskie media po El Clasico. "Real zmiażdżony" i "śmiercionośna ręka"

"Niech selekcjoner przejrzy na oczy". Trwa kampania w sprawie Alby

Wymuszona zmiana Pique. Na trening luksusowym rowerem