tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Tryptyk w Planicy czas zacząć. Transmisja w TVP1

W piątek w Planicy pierwszy z trzech konkursów kończących sezon Pucharu Świata w skokach narciarskich. O triumf w zmaganiach indywidualnych powalczy pięciu Polaków. Transmisja od 14:45 w TVP1. Relacja tekstowa w SPORT.TVP.PL i aplikacji mobilnej TVP Sport.
Kamil Stoch (fot. PAP/Grzegorz Momot)

LOTERYJNA LETALNICA. TRZY PARADOKSY KWALIFIKACJI

Czwartkowe kwalifikacje wygrał Norweg Johann Andre Forfang. Drugi był Słoweniec Anze Semenic, a trzeci Dawid Kubacki. Stefan Hula zajął siódme miejsce, Kamil Stoch ósme, Maciej Kot 15., a Jakub Wolny 35. Z biało-czerwonych awansu nie wywalczył tylko Piotr Żyła, który był 47.

W zawodach zabraknie też m.in. mistrza olimpijskiego z Pjongczangu Niemca Andreasa Wellingera oraz mistrza świata w lotach Norwega Daniel Andre Tandego. Tak jak Żyła mieli wyjątkowego pecha do wiejącego w plecy wiatru.

Planica jest specjalnym miejscem, przynajmniej dla mnie. Uwielbiam tę skocznię, uwielbiam to miejsce, atmosferę... Cieszę się z każdej spędzonej tu chwili. Oba skoki były na bardzo dobrym poziomie, bardzo solidne. W kwalifikacjach warunki nie pozwalały nam skakać daleko, ale pomimo tego jestem bardzo zadowolony z pracy, jaką wykonałem w czwartek – przyznał Stoch.

Stoch: Planica to wyjątkowe miejsce. Uwielbiam je

Emocje podczas słoweńskich zawodów będą nieco ograniczone. Wszystko dlatego, że Kryształową Kulę za triumf w klasyfikacji generalnej cyklu już wcześniej zapewnił sobie Stoch. Ma 253 punkty przewagi nad drugim Niemcem Richardem Freitagiem, a do końca pozostały jeszcze tylko dwa indywidualne konkursy, w których łącznie można zdobyć maksymalnie 200 pkt.

Mijający sezon obfituje w różne minicykle. Wliczane są w nie wszystkie skoki, również te z kwalifikacji, czy konkursów drużynowych. Nagrodę stanowi zwykle pokaźny czek. Po Willingen Five i norweskim Raw Air, teraz pojawiła się Planica Seven, której triumfator otrzyma 20000 franków szwajcarskich (ok. 72000 złotych). Za wprowadzanymi nowinkami czasem nie nadążają już sami skoczkowie.

Nawet nie wiedziałem, że są tutaj takie zasady. Chyba powinienem być z nich zadowolony, bo w kwalifikacjach poszło mi bardzo dobrze. Generalnie uważam, że to dobra inicjatywa. Nagradza bowiem zawodników ze stabilną formą – powiedział Kubacki.

W sobotę odbędzie się rywalizacja drużynowa, a w niedzielę ostatni konkurs sezonu, w którym wystąpi tylko czołowa "30" klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Czy Polak stanie na podium piątkowego konkursu w Planicy?
Czy Polak stanie na podium piątkowego konkursu w Planicy?
  • 82.0%Tak
  • 18.0%Nie
Kubacki: w Vikersund nie ma takich wysokości jak w Planicy
Kot: widać, że Gregor odżył. Ta skocznia mu odpowiada
Wolny: dużo się nauczyłem w tym sezonie – także o sobie

podobne informacje

Naj... pierwszej części PŚ. "Milczek" i koniec "Wielkiej smuty"

Piotr Żyła: święta? Minęły już czasy "podkołderkowe"

Dwóch na podium! Wspaniały konkurs Polaków w Engelbergu

Sprawdź klasyfikację generalną PŚ po Engelbergu