tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

W pogoni za Niemcami. Konkurs drużynowy w sobotę rano w TVP [transmisja]

To będzie ostatni konkurs drużynowy sezonu. W sobotę Polacy mogą wyprzedzić w klasyfikacji Pucharu Narodów Niemców. – Nie można się na tym koncentrować, ale... trzeba mieć cele – przyznał Adam Małysz. Transmisja zawodów od 9:30 w TVP1. Relacja tekstowa na stronie SPORT.TVP.PL i w aplikacji mobilnej.
Piotr Żyła, Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Stefan Hula w Vikersund (fot. PAP/EPA)

MAŁA KRYSZTAŁOWA KULA: STOCH NADAL W GRZE

W tym sezonie najlepsze zespoły rywalizowały już dziewięciokrotnie: siedem razy w Pucharze Świata i po razie na igrzyskach olimpijskich oraz na mistrzostwach świata w lotach. Polacy ośmiokrotnie stawali na podium. Nie udało się tylko w Ruce, gdzie na końcową notę złożyło się jedynie siedem skoków, bo w pierwszej serii zdyskwalifikowany został Piotr Żyła.

Kamil pokazał, kto tutaj rządzi Trwający sezon mija pod znakiem norweskiej dominacji. Zespół Alexandra Stoeckla nie wygrał tylko dwóch zawodów – po raz ostatni w Lahti, gdzie lepsi okazali się Niemcy i Polacy. Właśnie te dwie drużyny stoczą w Planicy walkę o drugie miejsce w Pucharze Narodów. Pierwsze jest bowiem zarezerwowane dla mistrzów olimpijskich i najlepszej drużyny czempionatu na mamucie w Oberstdorfie.

Przed sobotnią "drużynówką" Polacy tracą do Niemców 121 punktów. Jeśli zespół Horngachera pokona ekipę Wernera Schustera o jedną pozycję odrobi 50 "oczek", jeśli o dwie 100* (zakładając, że zespoły znajdą się w czołowej "ósemce). – To będzie bardzo ważny konkurs. Aby odrobić do Niemców musimy być przed nimi i to wyraźnie. To temat dla nas, dla sztabu. Zawodnicy muszą myśleć o skokach – przyznał Małysz.

Do klasyfikacji Pucharu Narodów zaliczać będzie się też niedzielny konkurs indywidualny, w którym piątkowy zwycięzca Kamil Stoch będzie walczył także o Małą Kryształową Kulę. W sobotę mistrz olimpijski będzie skakał w czwartej grupie. Horngacher zdecydował się na zestawienie z Żyłą na pierwszej, Stefan Hulą na drugiej i Dawidem Kubackim na trzeciej "zmianie". Tak samo było w Vikersund, gdzie drużyna uplasowała się jedynie za Norwegami.

W sobotę do walki o podium włączyć mogą się też Słoweńcy, którzy znakomicie znają Letalnicę. U siebie wyraźnie odżył doświadczony Robert Kranjec, a żądny rewanżu za odpadnięcie w kwalifikacjach powinien być Domen Prevc. Rywalizacja drużynowa będzie także ważna dla układu klasyfikacji "Planica 7". Po trzech z siedmiu planowanych prób prowadzi Johann Andre Forfang, który ma 23,6 punktu przewagi nad Stochem. Polak na pewno nie odpuści. Transmisja od 9:30 w TVP1.

* Punktacja konkursów drużynowych do Pucharu Narodów: 1. miejsce (400 punktów), 2. miejsce (350 pkt), 3. miejsce (300 pkt), 4. miejsce (250 pkt), 5. miejsce (200 pkt), 6. miejsce (150 pkt), 7. miejsce (100 pkt), 8. miejsce (100 pkt)

Kamil Stoch: nie ma odpuszczania, każdy ma walczyć
"Nauka Latania", odc. 2: wiatr w skokach narciarskich
"Nauka Latania", odc. 1: Styl w skokach narciarskich

podobne informacje

Jakub Wolny: wolałbym latać niż być na pikniku

Mistrzowi znudziło się skakanie? Stjernen bliski zakończenia kariery

Kolejny skalp Kamila Stocha! Wygrał turniej Planica 7

Planica: Horngacher podał skład na "drużynówkę"