tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Klęska Zagitowej w Mediolanie. Kolejna spadająca gwiazda?

Mistrzyni olimpijska z Pjongczangu, Alina Zagitowa zakończyła rywalizację na mistrzostwach świata w Mediolanie dopiero na piątej pozycji. Czy rosyjska solistka pójdzie śladem swoich koleżanek i szybko zniknie ze światowej czołówki?
Alina Zagitowa (fot. Getty)

MŚ w łyżwiarstwie figurowym: złoto Kaetlyn Osmond

Zaledwie 15-letnia łyżwiarka zaszokowała wszystkich, popisując się fenomenalną dyspozycją już na początku sezonu i wygrywając prestiżowy cykl Grand Prix. W styczniu zawodniczka z Moskwy nieco niespodziewanie triumfowała w mistrzostwach Europy, a kilka tygodni później sięgnęła po złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu, przerywając tym samym dominację Jewgieniji Miedwiediewej – niepokonanej na światowych taflach w dwóch poprzednich sezonach.

Już po igrzyskach wielu zastanawiało się czy presja oczekiwań ze strony kibiców oraz własne ambicje nie przerosną nastolatki. Ogromny wpływ na psychikę zawodniczki może mieć też Eteri Tutberidze, gruzińska trenerka znana z ostrych metod treningowych i podsycania wewnętrznej rywalizacji pomiędzy solistkami trenującymi w jej grupie.

– Moja trenerka powiedziała, że nie pracuję wystarczająco ciężko, by osiągnąć sukces. Kazała mi opuścić jej szkołę i wracać do domu. Po kilku dniach płaczu pozwoliła mi wrócić – mówiła w jednym z wywiadów Zagitowa.

Metody szkoleniowe Tutberidze już wcześniej wzbudzały ogromne wątpliwości. Jej podopieczne, nazywane przez fanów łyżwiarstwa "fasolkami" w bardzo młodym wieku osiągają bowiem ogromne sukcesy, ale w kolejnych latach mają problem z utrzymaniem się na szczycie.

Julia Lipnicka i Eteri Tutberidze (fot. Getty) Szybko zakończyły się kariery solistek, które brylowały w 2014 roku. Adelina Sotnikowa, mistrzyni olimpijska z Soczi, jeszcze przed igrzyskami sięgnęła po tytuł wicemistrzyni Europy. Po olimpijskim sukcesie jej kariera praktycznie dobiegła końca – w 2015 roku zmagała się z kontuzją kolana, a rok później nie zakwalifikowała się do reprezentacji Rosji na imprezy mistrzowskie. W dwóch kolejnych sezonach już nie pojawiła się w rywalizacji i choć oficjalnie nie zakończyła kariery, to trudno oczekiwać nagłego powrotu solistki z Moskwy do światowej czołówki.

Na tafli z całą pewnością nie zaprezentuje się natomiast Julia Lipnicka. Cztery lata temu jako 15-latka wywalczyła mistrzostwo Europy oraz wicemistrzostwo świata, a w igrzyskach zdobyła złoto w konkurencji drużynowej. W kolejnych sezonach ciągnęło się za nią pasmo kontuzji. W sierpniu ubiegłego roku jako 19-latka ogłosiła zakończenie sportowej kariery, swoją decyzję argumentując problemami z anoreksją.

– Nigdy nie widziałam czegoś takiego. Ona mogła nie jeść praktycznie niczego, a kiedy musiała jeszcze zbić wagę jadła tylko odżywki w proszku – mówiła przed igrzyskami Tutberidze, która zresztą wyrażała aprobatę dla tych poczynań, chwaląc determinację zawodniczki.

Adelina Sotnikowa (fot. Getty) Sytuacje obecnych podopiecznych Tutberidze przypominają niestety to, co wydarzyło się z karierami Sotnikowej i Lipnickiej. Jewgienija Miedwiediewa, dwukrotna mistrzyni świata w listopadzie doznała przemęczeniowego złamania kości w stopie, przez co musiała odpuścić start w Mediolanie, a w najważniejszych zawodach sezonu plasowała się na drugich lokatach. Zagitowa zmaga się natomiast z innym problemem – kontrolą wagi.

– My łyżwiarki musimy unikać tycia. Wielu mówi, że to kwestia dojrzewania, a ja myślę, że to wszystko bzdury. Po prostu zamknij usta i nie jedz, albo jedz troszeczkę – powiedziała młoda solistka w wywiadzie dla rosyjskiego portalu sportbox.ru.

Zagitowa po programie krótkim w Mediolanie zajmowała drugie miejsce, wyłącznie za Włoszką Caroliną Kostner. W finałowej części rywalizacji Rosjanka zanotowała jednak trzy upadki i w łącznej klasyfikacji spadła na piąte miejsce. Po tym występie zdruzgotana odmówiła komentarzy dla mediów.

Paradoksalnie to doświadczenie może wpłynąć korzystnie na karierę Zagitowej. W przyszłym sezonie, po nieudanym starcie w czempionacie globu, presja powinna być nieco mniejsza. Nawet jeśli zawodniczce z Moskwy nie uda się utrzymać na szczycie, to rosyjska federacja nie ma powodów do zmartwień. Za dwa sezony w elicie brylować powinna bowiem Aleksandra Trusowa. Mistrzyni świata juniorek, rekordzista świata i pierwsza zawodniczka, która w programie dowolnym wykonała dwa poczwórne skoki jest podopieczną... Eteri Tutberidze.

Mistrzynią świata została w piątek Kaetlyn Osmond, zdobywając w ten sposób pierwsze od 45 lat złoto w tej konkurencji dla Kanady. Rosjanki po raz pierwszy od 2013 roku nie wywalczyły medalu wśród solistek.

podobne informacje

MP w łyżwiarstwie figurowym: Polacy powalczą o medale w Budapeszcie

Łyżwiarstwo figurowe. GP w Vancouver: kolejny sukces Kihiry

Łyżwiarstwo, short track, biegi i piłka ręczna. Zobacz plan niedzielnych transmisji w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji

Skoki, rozmowa ze Stefanem Horngacherem i łyżwiarstwo. Zobacz plan niedzielnych transmisji w TVP Sport, SPORT.TVP.PL i aplikacji