tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Nagrody milionera Stocha. Wazony, rower, ale nie samochód

Najlepszy sezon w karierze Kamila Stocha znalazł odzwierciedlenie w nagrodach. Polak zarobił na skoczniach grubo ponad milion złotych, stając się beneficjentem nowych turniejów w kalendarzu. Najbardziej wzbogacił się w trakcie Raw Air.
(fot. PAP/TVP)

Ammann: nie wiem, czy wystarczy mi motywacji do skakania

Jesteśmy gotowi nawet na 20 pucharów dla Kamila! – deklarował z uśmiechem Adam Małysz już drugiego dnia norweskiego turnieju. Skoczek z Zębu był dla rywali nie do zatrzymania i przez dziewięć dni odbierał po zmaganiach... wazon – trofeum dla lidera zawodów. Na koniec imprezy, oprócz czeku na 60 tysięcy euro, dostał pokaźnych rozmiarów... talerz.

Norwegowie zostali jednak przebici przez Słoweńców, jeśli chodzi o najbardziej nietypową nagrodę sezonu. Triumfator turnieju "Planica 7" dostał... rower. Widok z podium w zabawny sposób skomentowała jedna z użytkowniczek Twittera.

fot. TWITTER

Maciej Kot: ten sezon jest dla mnie porażką TCS bez samochodu

Przez lata najbardziej kojarzoną nagrodą ze skokami narciarskimi był samochód dla zwycięzcy Turnieju Czterech Skoczni. W 2001 roku wygrał go Adam Małysz, a pięć lat później organizatorzy musieli ufundować dwa auta, bo pierwsze miejsce zajęli ex aequo Janne Ahonen i Jakub Janda. Obecnie to jednak już przeszłość. Impreza na przełomie grudnia i stycznia jest jednym z monumentów dyscypliny, ale... nie przynosi wymiernych korzyści finansowych.

W tym roku wysokość nagród w TCS krytykowali jedni z najlepszych niemieckich skoczków w historii – Martin Schmitt i Sven Hannawald. W podobnym tonie wypowiadał się też Stoch, chwaląc przy okazji Słoweńców. – Nagrody tu są lepsze. Bo te w Turnieju Czterech Skoczni są lipne. A w Planica 7 czy Raw Air można naprawdę... Przynajmniej wiemy o co walczymy – mówił w sobotę.

"Ogromne przeżycia". Stefan Hula podsumowuje sezon A co tam aklimatyzacja...

Choć nagroda w TCS jest równa tej w Planica 7, to jednak rywalizacja w tym pierwszym trwa półtora tygodnia, a nie cztery dni jak w przypadku zawodów na Letalnicy. Miano najbardziej morderczego turnieju przejęli Norwegowie z Raw Air. "Surowa" rywalizacja ma jednak przełożenie na finanse – triumf w "generalce" dał Stochowi blisko ćwierć miliona złotych.

Przypływ pieniędzy Polak poczuł też w Willingen. Od piątku do niedzieli na Muehlenkopfschanze trwała pierwsza edycja Willingen Five. Bliskość igrzysk olimpijskich mogła odstraszyć częśc reprezentacji. Najlepsi postanowili jednak przyjechać do Niemiec, bo na zwycięzcę czekała atrakcyjna nagroda. Zwyciężył Stoch i na igrzyska jechał bogatszy o 25 tysięcy euro.

Kamil Stoch: marzę, żeby usiąść z żoną i wypić lampkę wina Polacy płacą za igrzyska

Impreza w Korei była najważniejszą w tym sezonie. Olimpijska rywalizacja ma do siebie to, że organizatorzy przygotowują medale, ale o nagrody finansowe dbają krajowe komitety. Stoch za złoto otrzymał 120 tysięcy złotych, a brąz w drużynie przyniósł mu 37,5 tysiąca złotych. Drugie z mistrzowskich zmagań – czempionat globu w lotach – Polak także zakończył z dwoma krążkami: srebrnym indywidualnie i brązowym w drużynie, a na jego konto wpłynęło blisko 22 tysiące franków szwajcarskich.

Zostaje jeszcze Puchar Świata. Każdy konkurs to okazja do zarobku. Premia FIS za pierwsze miejsce w każdym konkursie indywidualnym to 10 tys. franków, za drugie – 8 tys., a za trzecie – 6 tys. Ostatnią, 30. lokatę w serii finałowej federacja wycenia na 100 franków. W ten sposób Stoch zarobił blisko 178 tysięcy franków szwajcarskich.

Finansowe nagrody Stocha
TCS: 20 tysięcy CHF (ok. 72 tysiące zł)
MŚ w lotach: 22 tysiące CHF (ok. 79 tysięcy zł)
Willingen Five: 25 tysięcy euro (ok. 105 tysięcy zł)
IO: 157,5 tysięca złotych
Raw Air: 60 tysięcy euro (ok. 252 tysięcy zł)
Planica 7: 20 tysięcy CHF (ok. 72 tysiące zł)
PŚ: 178 tysięcy CHF (ok. 647 tysięcy zł)
Razem: 1 348 500 zł

Kamil Stoch: to jest jak sen, z którego nie chcę się budzić
Podpis przed kamerą TVP. Horngacher zostaje w Polsce!
Piotr Żyła: to nie był całkiem stracony sezon
Dawid Kubacki podsumowuje sezon: jestem zadowolony, ale może być lepiej

podobne informacje

Nowy turniej w Planicy. Premia dla zwycięzcy

PŚ: Stoch liderem na liście zarobków

Skoczek (nie)turniejowy. "Decyzja była wątpliwa"

Stoch zwycięzcą Willingen 5! Żyła na podium konkursu