tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Nowa rola Justyny Kowalczyk. Dostała angaż w związku

Aleksander Wierietielny został trenerem kobiecej kadry w biegach narciarskich, a jego wieloletnia podopieczna Justyna Kowalczyk będzie pełniła funkcję asystenta – poinformował Polski Związek Narciarski.
Justyna Kowalczyk wkracza w rolę szkoleniowca
Justyna Kowalczyk (Fot. Getty IMages)

"Polskich biegów nie ma". Krajobraz po Kowalczyk

Wierietielny i Kowalczyk złożyli taką propozycję PZN, a prezydium związku na nią przystało. W dniach 8-20 kwietnia w fińskim Levi odbędzie się konsultacja szkoleniowa z wybranymi przez nowy trenerski duet zawodniczkami w celu rozpoznania ich umiejętności.

O zaprzestaniu wyczynowego biegania Kowalczyk poinformowała podczas ubiegłotygodniowych mistrzostw Polski na Polanie Jakuszyckiej. Wówczas zdradziła, że ze sportem się nie rozstaje i czeka na nią nowa rola.

Urodzona 19 stycznia 1983 roku najlepsza w historii polska narciarka ma w dorobku pięć medali olimpijskich, które wywalczyła w Turynie, Vancouver i Soczi. Największy sukces odniosła osiem lat temu w Kanadzie, gdzie sięgnęła po trzy medale, w tym złoty w biegu na 30 km stylem klasycznym. Złoto wywalczyła także w Soczi – na 10 km "klasykiem".

Justyna Kowalczyk (Fot. Getty Images) W mistrzostwach świata zdobyła osiem medali, w tym dwa złote. Oba w 2009 roku w Libercu – w biegu łączonym (2x7,5 km) i na 30 km stylem dowolnym.

W zawodach Pucharu Świata zadebiutowała 9 grudnia 2001 roku. We włoskiej miejscowości Cogne w sprincie techniką dowolną zajęła 64. miejsce. Pierwsze punkty zdobyła 10 dni później – także w sprincie, ale techniką klasyczną, gdy sklasyfikowano ją na 30. pozycji.

7 stycznia 2006 roku w estońskiej Otepaeae była trzecia na 10 km "klasykiem" i po raz pierwszy "wbiegła" na podium zawodów PŚ. Pod koniec stycznia 2007, również w Otepaeae, cieszyła się z pierwszego pucharowego zwycięstwa (na 10 km techniką klasyczną). Łącznie 50 razy zwyciężyła w zawodach tego cyklu.

Cztery razy wygrała klasyfikację generalną Pucharu Świata – w 2009, 2010, 2011 i 2013 roku. Czterokrotnie triumfowała w prestiżowym i bardzo trudnym Tour de Ski (2010, 2011, 2012, 2013).

podobne informacje

Skoki i długo nic. Polska mizeria w sportach zimowych?

MP: Justyna Kowalczyk ze złotem w sztafecie

Zwycięstwo Kowalczyk. Polka wygrała w Norwegii

Birkebeinerrennet: organizatorzy czekają na triumf Kowalczyk