tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

MŚ 2018: Marciniak z ekipą idą śladem Listkiewicza i Wójcika

Po dwudziestu latach przerwy sędzią głównym na piłkarskich mistrzostwach świata znów będzie Polak. Szymon Marciniak jest dopiero trzecim w historii przedstawicielem naszego kraju, który będzie gwizdał na mundialu. Arbitrów wysyłaliśmy jednak na imprezy tej rangi więcej.
Szymon Marciniak (Fot. Getty Images)

Szymon Marciniak. Oczy szeroko zamknięte

Jako pierwszy z polskich sędziów na mistrzostwa świata pojechał Alojzy Jarguz. Do dziś to jedyny, który gwizdał na dwóch turniejach – w 1978 i 1982 roku. Na obu tylko po razie był arbitrem głównym, za każdym razem w pierwszej fazie grupowej – w Argentynie w meczu Peru – Iran, w Hiszpanii w starciu Francjii z Irlandią Północną.

Oprócz tego na obu turniejach pracował jako asystent, również w pierwszej fazie grupowej. W 1978 roku z chorągiewką biegał dwa razy (Szwecja - Brazylia i Austria – Niemcy), w 1982 trzy (Argentyna – Belgia, to był mecz otwarcia, oraz Belgia – Salwador i ZSRR – Szkocja).

Maciej Wierzbowski (z prawej) przed półfinałem MŚ 2002 (Fot. Getty) Oprócz Jarguza sędzią głównym na mundialu był jeszcze tylko Ryszard Wójcik. W 1998 roku we Francji przypadł mu zaszczyt gwizdania w jednym spotkaniu – Holandii z Koreą Południową w fazie grupowej.

Marciniak będzie więc trzecim Polakiem prowadzącym mecz mistrzostw świata. Wraz z nim do Rosji polecą jego stali asystenci – Paweł Sokolnicki i Tomasz Listkiewicz. Ten drugi pójdzie więc śladem ojca, który dwukrotnie biegał z chorągiewką w turniejach finałowych – w 1990 i 1994 roku.

Michał Listkiewicz to zdecydowany rekordzista kraju jeśli chodzi o mecze sędziowane na mundialach. Ma ich na koncie w sumie aż jedenaście (osiem we Włoszech, trzy w USA). Jako jedyny Polak w historii wziął udział w spotkaniu o tytuł – w 1990 roku. Na tej samej imprezie był też liniowym m.in. w meczu otwarcia oraz półfinale.

Polskich asystentów na mistrzostwach świata było jak dotąd jeszcze dwóch. W 1998 roku Jacek Pocięgiel brał udział w trzech meczach fazy grupowej (Jugosławia – Iran, Holandia – Korea Południowa i Rumunia – Tunezja), w 2002 Maciej Wierzbowski w czterech (Kamerun – Arabia Saudyjska i Arabia Saudyjska – Irlandia w fazie grupowej, Japonia – Turcja w 1/8 finału oraz Brazylia – Turcja w półfinale).

Portugalia – Holandia (skrót meczu)
Mecz towarzyski: Polska – Korea Płd. (skrót)
Mecz towarzyski: Polska – Nigeria (skrót)
Mecz towarzyski: Niemcy – Brazylia (skrót)

podobne informacje

Egzotyczny mecz Marciniaka. Sędziował na Bliskim Wschodzie

Błąd Szymona Marciniaka? Jordan Pickford umywa ręce

Przerwana seria Hiszpanów. "Enrique mógł zabić piłkarzy"

Liga Narodów. Anglia pokonała Hiszpanię. Trudne decyzje Marciniaka