tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

MŚ 2018: Marciniak z ekipą idą śladem Listkiewicza i Wójcika

Po dwudziestu latach przerwy sędzią głównym na piłkarskich mistrzostwach świata znów będzie Polak. Szymon Marciniak jest dopiero trzecim w historii przedstawicielem naszego kraju, który będzie gwizdał na mundialu. Arbitrów wysyłaliśmy jednak na imprezy tej rangi więcej.
Szymon Marciniak (Fot. Getty Images)

Szymon Marciniak. Oczy szeroko zamknięte

Jako pierwszy z polskich sędziów na mistrzostwa świata pojechał Alojzy Jarguz. Do dziś to jedyny, który gwizdał na dwóch turniejach – w 1978 i 1982 roku. Na obu tylko po razie był arbitrem głównym, za każdym razem w pierwszej fazie grupowej – w Argentynie w meczu Peru – Iran, w Hiszpanii w starciu Francjii z Irlandią Północną.

Oprócz tego na obu turniejach pracował jako asystent, również w pierwszej fazie grupowej. W 1978 roku z chorągiewką biegał dwa razy (Szwecja - Brazylia i Austria – Niemcy), w 1982 trzy (Argentyna – Belgia, to był mecz otwarcia, oraz Belgia – Salwador i ZSRR – Szkocja).

Maciej Wierzbowski (z prawej) przed półfinałem MŚ 2002 (Fot. Getty) Oprócz Jarguza sędzią głównym na mundialu był jeszcze tylko Ryszard Wójcik. W 1998 roku we Francji przypadł mu zaszczyt gwizdania w jednym spotkaniu – Holandii z Koreą Południową w fazie grupowej.

Marciniak będzie więc trzecim Polakiem prowadzącym mecz mistrzostw świata. Wraz z nim do Rosji polecą jego stali asystenci – Paweł Sokolnicki i Tomasz Listkiewicz. Ten drugi pójdzie więc śladem ojca, który dwukrotnie biegał z chorągiewką w turniejach finałowych – w 1990 i 1994 roku.

Michał Listkiewicz to zdecydowany rekordzista kraju jeśli chodzi o mecze sędziowane na mundialach. Ma ich na koncie w sumie aż jedenaście (osiem we Włoszech, trzy w USA). Jako jedyny Polak w historii wziął udział w spotkaniu o tytuł – w 1990 roku. Na tej samej imprezie był też liniowym m.in. w meczu otwarcia oraz półfinale.

Polskich asystentów na mistrzostwach świata było jak dotąd jeszcze dwóch. W 1998 roku Jacek Pocięgiel brał udział w trzech meczach fazy grupowej (Jugosławia – Iran, Holandia – Korea Południowa i Rumunia – Tunezja), w 2002 Maciej Wierzbowski w czterech (Kamerun – Arabia Saudyjska i Arabia Saudyjska – Irlandia w fazie grupowej, Japonia – Turcja w 1/8 finału oraz Brazylia – Turcja w półfinale).

Portugalia – Holandia (skrót meczu)
Mecz towarzyski: Polska – Korea Płd. (skrót)
Mecz towarzyski: Polska – Nigeria (skrót)
Mecz towarzyski: Niemcy – Brazylia (skrót)

podobne informacje

Tomasz Listkiewicz: VAR? Na początku byłem sceptyczny

Kit, nie hit. Bez bramek w meczu na szczycie

Juergen Klopp zły na Szymona Marciniaka. "Nie był przygotowany"

Marciniak w akcji. Błędy i zamieszanie przy karnym...