tvp.pl informacje sport kultura rozrywka vod serwisy tvp.pl program telewizyjny

Polscy żeglarze po okrążeniu Antarktydy na mecie w Hobart

"Jesteśmy na mecie w Hobart" – poinformował PAP kapitan Mariusz Koper, który dowodził ośmioosobową załogą Katharsis II. Do stolicy Tasmanii, po okrążeniu Antarktydy, jacht dotarł 5 kwietnia po 102 dniach i 23 godzinach od opuszczenia Kapsztadu w RPA 23 grudnia.
Żeglarstwo (fot. Getty Images)

PE w żeglarstwie: Polacy w czołówce na półmetku

Polacy dokonali jednego z największych wyczynów w historii światowego żeglarstwa, okrążając Antarktydę po jej wodach non-stop. W porcie zostali przywitani przez przedstawicieli miejscowej Polonii, honorowego konusla RP Eda Krezmera oraz sędziów WSSR - Rady Światowych Rekordów Żeglarskich i kierownictwo Royal Yacht Club of Tasmania, współorganizatorów prestiżowych regat Sydeny-Hobart, a także liczne media.

"Podstawowym wyzwaniem naszej wyprawy było opłynięcie jachtem żaglowym non-stop kontynentu Antarktydy po jej wodach, czyli na południe od 60. stopnia szerokości południowej. Do tej pory było kilka prób, ale nikomu nie udało się zamknąć pętli w jednym rejsie tak daleko na południe" – powiedział Koper.

W ciągu blisko 103 dni jacht pokonał 15 853 mil morskich (29 360 km), natomiast pełną pętlę wokół Antarktydy o łącznej długości 10 200 mil (18 920 km) w 72 dni i pięć godzin.

W składzie załogi, którą dowodził kapitan Koper byli: Michał Barasiński, Tomasz Grala, Ireneusz Kamiński, Robert Kibart, Piotr Kukliński, Hanna Leniec, Wojciech Małecki i Magdalena Żuchelkowska.

podobne informacje

PŚ w żeglarstwie: Skrzypulec i Ogar ósme w Japonii

MŚ w żeglarstwie: Polacy z ósmym złotem

MŚ w żeglarstwie: trzy kwalifikacje olimpijskie dla Polski

PŚ w żeglarstwie: Klepacka oraz Buksak i Wierzbicki na prowadzeniu